Българските риболовци са притеснени заради възможността от разполагане на вятърни ВЕИ в морето без ОВОС
Рибни предприятия: Яжте черноморска риба, защото занапред може и да няма!
От БГ ФИШ настояват да бъдат включени в съвета по обсъждане на закона
Обсъжданите промени в Закона за енергията от ВЕИ в морските пространства притесниха предприятията за преработка на риба и рибни продукти в България. От Асоциацията на производителите на риба и рибни продукти БГ ФИШ излязоха със съобщение: "Яжте черноморска риба, защото занапред може и да няма"!
„В НС в Комисията по околна среда и води /КОСВ/ тече процедура по изготвяне на закон за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства.
Цялата рибарска общност е притеснена от неизвестното, как ще се отразят вятърните централи разположени в морето върху нашия поминък. Няма ОВОС, няма яснота създават ли магнитни полета, вибрации, шум, които да влияят на морските обитатели. Няма инфраструктура за присъединяване и не се знае как ще повлияе на риболовните дейности и на аквакултурата централите и присъединяването им“, посочиха пред Divident.EU членове на асоциацията.
„Имаме 3 становища на екологични организации и на консултация с Асоциацията по рибни ресурси, които казват, че няма информация какво ще се случи при изграждането на вятърните централи край морето - създават ли се магнитни полета, подводен шум, вибрации, ще влияят ли на мигриращите пасажи, на местните видове. Някой си прави Закон, коментира на високо синята икономика, без да включи в обсъждането всички заинтересовани страни“, каза за медиата ни Йордан Господинов, председател на БГ ФИШ.
Той допълва, че 61% от черноморската риба у нас се лови от кораби на асоциацията. Нейните членове са създали 25 фабрики и хранят хиляди семейства. 70% от преработката и търговията на риба в България се осъществява от членовете на БГ ФИШ.
Според членовете на риболовната асоциация в този Закон се създава един Съвет, който ще решава всичко и в него ще участват две неправителствени организации. Защо не включат в Съвета нашата организация, като заинтересована, питат от Асоциацията, чиито членове представляват голяма част от бизнеса в морето? Те се опасяват, че Закона е написан предварително за точно определени групировки.
Колко ще са вятърните паркове, как ще се присъединят, кои полета ще заемат, ще бъде ли забранен риболова в тях, питат още от БГ ФИШ. Те твърдят, че разполагат с неофициална информация, че се готвят три полета на вятърни централи с мощност много по-голяма от тази на АЕЦ Козлодуй.
„Рискът за местните видове, както и за проходните риби може да е пагубен, защото тези вятърни централи във всички случаи ще оказват влияние на околната среда. Никой не може на този етап да гарантира, че поминъкът риболов и морска аквакултура ще оцелеят, защото нашето море е от друг тип и ние разчитаме освен на местните видове, а също и на проходните. Никой никакви научни доводи не посочва относно запазването на флората и фауната и как тези вятърни централи ще влияят на околната среда.
Настояваме да бъдем включени в Междуведомствен експертен съвет за развитие на офшорната вятърна енергия - в чл.5 ал.2 т.8 да бъде добавено "Асоциация на производителите на рибни продукти БГ ФИШ“, казват членовете на браншовата организация.