Отбелязват 90-годишнината от рождението на проф. Петър Жеков с концерт в Стара Загора
На 29 юни – Петровден, Община Стара Загора и НУМСИ „Христина Морфова“ организират музикална вечер, посветена на 90-годишнината от рождението на видния старозагорец проф. Петър Жеков (1932-2013г.). Събитието ще се състои от 18:30 ч. в салона на Центъра за даровити деца, носещ името му. Концертът ще включи изпълнения на песни от проф. Жеков.
Участие в концертната програма ще вземат оперните солисти Ивайло Джуров и Емилия Джурова, Елена Баръмова, Денис Иванов, Иван Кабамитов, младите изпълнители Йордан Петев, Анка Атанасова, Стефани Атанасова и Патриция Динева, както и Учебен хор на НУМСИ „Христина Морфова“ - с диригент Стефка Минкова и корепетитор Венета Янкова. Акомпаниментът на роял ще бъде от Полина Влахова. Водеща на вечерта ще е актрисата Галя Александрова.
Проф. Петър Жеков е роден на 26 юни 1932 г. в Стара Загора. След средното си образование завършва Полувисшия педагогически институт в Стара Загора и Висшия селскостопански институт в София. Специализира „Генетика и селекция“ /1974 г./ и придобива магистратура по специалността. Защитава докторска дисертация през 1978 г. Хабилитира се като „старши научен сътрудник“ през 1985 г. В 1996 г. му е присъдено научното звание „Професор“.
Автор на над 400 научни, научнопопулярни и популярни публикации, част от които на културологична тематика и на сценарии за научнопопулярни филми.
Създал е над 1000 художествени песни за глас и пиано по текстове на български поети, от които 500 са издадени в 20 нотирани албума. Автор е на хорови песни и на църковни пиеси за мъжки хор по библейски текстове. Има реализирани над 100 авторски концерти и много тематични вечери с камерни песни по текстове на Николай Лилиев, Пейо Яворов, Димчо Дебелянов, Красимира Вакарелова, Кирил Христов, Андрей Германов, Веселин Ханчев, Елисавета Илиева, Дора Габе, Елисавета Багряна и др., изпълнени от оперни и камерни певци. Много са изпълнените песни в страната и чужбина /Германия, Англия, Русия, Австралия, Америка, Норвегия, Бразилия, Франция, Филипините, Италия и др./
Автор на текста и музиката на „Музикална емблема-Стара Загора“ , на химна на „Тракийски университет“ – Стара Загора, на химна на ГПЧЕ “Ромен Ролан“, на музиката на химна на гимназия „Христо Ботев“ , на Международния химн на ветеринарните лекари, на музикалната емблема „Казанлък“ и др. Носител е на редица отличия, сред които наградата „Стара Загора“. Почетен гражданин е на Стара Загора от 2002 г. Автор е на 14 художествени книги: „Стара Загора – град на музиката“ , „Сенки в мъглата“ , „Страници от Светата гора“ , „Лакърдии и пикантерии“, „Захаросани щипалки“, „Брадясали облаци“, „Парадокси“(разкази за преживявания), “Зърна от броеницата на дявола“, „Стара Загора в щрихи и реалност, предания, митове и легенди“, „Брътвежи“ (шарени преживявания и недотам известни случки), “За гласовата постановка на певеца““, „Изкуството като съдба“, „Магията на камерната песен“, „Проблясъци“(Размисли за духовната извисеност и моралните устои на човека).
Неговите албуми с камерни художествени песни полагат началото на българското присъствие в музикалния отдел на новопостроената Александрийска библиотека в Египет, а книгите му са в редица престижни библиотеки в Европа, Америка и Австралия.
Проф.Петър Жеков е потомък на видните революционери – двамата братя Жекови – Михаил и Георги, участници в Старозагорското въстание. През целия си живот той остава дълбоко вярващ християнин, убеден и последователен демократ.
След кратко боледуване умира за 4 август 2013 г.