Откриха производство по несъстоятелност на „Ремотекс – М“ Раднево, завлякло стотици със заплати
Производство по несъстоятелност е образувано на 20 февруари спрямо скандалното радневско предприятие „Ремотекс - М“. Стотици работещи в него не са получавали заплати от март 2019 година, а обявяването на процедурата в несъстоятелност ще има даде възможност да получат обезщетение от Фонда за гарантираните вземания на работниците и служителите в несъстоятелност. Това съобщи днес Йордан Йорданов, началник на отдел „Административно-информационно и правно осигуряване“ в Инспекция по труда в Стара Загора.
За целта ощетените работници трябва да подадат заявления в срок до 3 месеца, броено от 20 февруари, до Териториалната дирекция по регистрация на дружеството – в случая на „Ремотекс - М“ – Раднево – това е ТД на НОИ в София.
Според закона работниците могат да получат до 6 заплати и съответните обезщетения, които ще им бъдат изплатени от Националния осигурителен институт.
Около 300 работници напуснаха предприятието още през есента на миналата година, когато ощетените излязоха на масов протест с искания към гръцкия собственик да им се издължи. Много от тях имаха да получават суми от порядъка на 4000 лв.
И до днес има работници, които все още не са прекратили трудовите си правоотношения с „Ремотекс – М“, защото досега реално нямаше кой да го направи, посочи Йордан Йорданов. Една част от работниците са подавали заявленията си за напускане в Инспекцията по труда, но вече има назначен служебен синдик, чието име и адрес засегнатите могат да открият в Търговския регистър.
На 17 март от 11 часа в София ще се проведе първото събрание на кредиторите на „Ремотекс М“ – Раднево. На събранието се очаква да бъде избран постоянен синдик след изслушване на доклада на временния.
Сагата с „Ремотекс – М“ в Раднево започна още в началото на миналата година и има дълга предистория с периодични неизплащания на заплати още от 2013 г. Според работещи там последните проблеми са започнали около месец след прехвърлянето на собствеността на гръцкия гражданин Йоанис Евангелос Гиофкос, когато предприятието реално е спряло да работи.
Делото за обявяване на предприятието в несъстоятелност се отлагаше на два пъти – веднъж заради неявяване на собственика и втори път заради неявяване на представител на Инспекцията по труда.