Пречиствателна станция само за 8000 лв. заработи в мъглижкото село Юлиево
Иновативната инсталация може да се окаже решение на проблема с отпадъчните води в малките селища на България
„Изграждане на малка пречиствателна система за отпадъчни води като модел за малките населени места“ е наречен съвместният проект на Soroptimist International, клуб „Старинен Пловдив“ и фондация „Земя завинаги“.
Благодарение на проекта в мъглижкото село Юлиево е инсталирана пречиствателна станция за пречистване на битовите отпадъчни води от административната сграда в кметството в село Юлиево. За допълнително подобряване на ефекта е изграден и биофилтър за вторично пречистване на вече пречистените отпадъчни води. Чрез него се постига пълно усвояване на фосфора и общия азот в отпадъчните води.
Интересен факт е, че ефективността на пречистване е висока и постига критериите на европейското и национално законодателство за пречистване на битови отпадъчни води.
В същото време общата сума, необходима за реализацията на проекта е едва 8000 лева. Това съоръжение би могло в бъдеще да реши проблемите и на други малки общини в страната, смятат авторите на проекта.
„Искаме да направим демонстрация, че с малко средства могат да се постигнат целите на ЕС, без да се налага да се изграждат централизирани канализационни системи в малки населени места“, каза на пресконференция Диана Искрева от „Земя завинаги“.
Съоръжението е пилотно и илюстрира модерна, евтина технология, която изцяло постига строгите изисквания на законодателството и не налага изграждане на скъпи, икономически неизгодни системи в малките населени места като централизирана канализация и конвенционална пречиствателна станция.
„Проектът е важен за България, срещу която вече има 2 наказателни процедури, при все че в страната се инвестираха повече от 3,2 млрд. евро във ВиК сектора. Страната ни все още не постига изискванията, които трябваше да постигне през 2010 г. за големите населени места и през 2014 г. за малките населени места“, каза Диана Искрева.
Проектът в мъглижкото село Юлиево ще продължи със споделяне на резултатите в други малки населени места на България, както и в международната мрежа. Той ще
бъде представен на международна конференция през май в община Мъглиж.
Избрахме Община Мъглиж за пилотната пречиствателна станция, защото тя от години се опитва да реши проблемите, свързани с отпадъчните води“, подчерта Искрева.
Кметът на Община Мъглиж Душо Гавазов обясни, че като типичен представител на малките общини бюджетът на Мъглиж е недостатъчен, за да се вложат достатъчно средства за опазване на околната среда. Затова общината приветства инициативата за изграждане на подобно пречиствателното съоръжение.
В същото време Мъглиж работи по големи инфраструктурни проекти, свързани с опазване на околната среда. Факт е договора с ПУДООС за изграждане на първия етап от т.нар. воден цикъл с агломерации село Тулово и град Мъглиж.
Пречиствателната станция за отпадни води се намира в землището на Тулово и първия етап включва неговото изграждане и довеждащ колектор с дължина 4,2 км. Общата стойност на инвестицията е 5,5 млн. лева.
Вторият голям инвестиционен проект на общината е банският комплекс в село Ягода, който предстои да бъде открит през май.