Новини от област Стара Загора и България

Подкрепата на фондация „Гети“ за Бузлуджа е „Архитектурно събитие за 2019 година“

13793 18/02/2020 22:00 Икономика Финанси
Подкрепата на фондация  Гети  за Бузлуджа е  Архитектурно събитие за 2019 година
Автор: Стоян СТРАТИЕВ Автор: Стоян СТРАТИЕВ

Решението на американската фондация „Гети“ да подкрепи проекта за реставрация на „чинията“ на връх Бузлуджа със 185 000 долара е „Архитектурно събитие на 2019 година“ в годишните награди WhATA Awards– платформа за успехите и провалите в българската архитектура. Проектът за Бузлуджа е победител в онлайн гласуването със 835 гласа, което е 43.38% и заслужено печели наградата на публиката.Победителите в различните категории бяха обявени днес, 18 февруари.

арх. Дора ИвановаПолучател на гранта на фондация „Гети“ е ICOMOS Германия, който направи международен екип, за да се занимава с възстановяването на Бузлуджа. Двигател на този екип е българската архитектка Дора Иванова, която живее и работи в Берлин. „Грантът е за проучване и изготвяне на план за опазване на сградата. Работим усърдно по него и скоро ще споделим първите си резултати“, каза за Divident.€U арх. Дора Иванова. Конкретните мерки, съответно и сумата, необходима за опазване на сградата, ще стане ясна в края на проекта. "Неговата цел е да изследва задълбочено тематиката и да създаде база данни и наръчник за опазване на обекта", обясни Дора Иванова.

Още по темата: Американска фондация дава 185 000 долара безвъзмездно за ремонта на „Чинията“ на Бузлуджа

Фондация „Гети“ обяви решението си за Бузлуджа през юли 2019 година. Това е първия български проект, който фондацията подкрепя в рамките на програмата „Keeping It Modern“ за консервация и реставрация на емблематични образци на модернизма в цял свят.

Ето какво пишат за спечелената от проекта за Бузлуджа създателите на наградите WhATA Awards:

„Когато с този грант една от най-уважаваните международни фондации, занимаващи се с опазване на архитектурен модернизъм в света, даде официално признание за архитектурните качества на една от безспорно най-тоталитарните сгради у нас, тонът на дебата в България някакси се промени. Никой вече не иска да събаря Бузлуджа и никой не нарича американците от “Гети” комунисти. Оказва се, че когато оценката за собственото наследство идва отвън, добре опакована като “западен” проект, източноевропейците са много по-склонни да приемат множествени интерпретации на собственото си минало.

Наградите WhATA Awards се връчват от 2010 година. Останалите категории са за „Архитектурна тенденция на годината“, „Архитектурен конкурс на годината“, „Сграда на годината“, „Нормалност на годината“, „Книга на годината“, „Личност на годината“.

WhATA Awards задължително присъждат и една отрицателна награда – „Градски бъг на годината“ – в която за 2019 г. безапелационен победител е поставянето на чугунени колчета по „Графа“ в София, което обезсмисля идеята за споделена улица с равна настилка, без ограничители и изобщо целия многомилионен проект за премахване на бордюрите.

Коментари към новината

Още новини от Икономика