Приеха нова стратегия и програма за управление на общинските имоти в Стара Загора до 2023 г.
С 48 гласа „за“ общинските съветници на Стара Загора подкрепиха новата „Стратегия за управление на общинската собственост на Община Стара Загора за периода 2020-2023 г.“. С 5 гласа по-малко подкрепа получи и годишната Програма за управление и разпореждане с общински имоти и също беше приета.
Стратегията почива на обстоен анализ на състоянието на общинската собственост и структурата на общинските имоти. От него се вижда, че община Стара Загора притежава общо 7329 акта, по-голямата част от които са за земеделски земи – 65%, сгради с прилежаща територия – 13%, незастроени имоти – 9%, гори – 7%, сгради без прилежаща територия – 4% и по 1% гробищни паркове и микроязовири.
Сред приоритетите на стратегията са „Развитие и модернизация на местната инфраструктура“, „Изграждане на привлекателна среда за живот и работа в общината“, „Привличане на инвеститори“, „Използване на общинската собственост за подготовка и реализация на печеливши проекти от фондовете на Европейския съюз и за стимулиране на икономическата активност и повишаване темпа на икономическо развитие“, „Ефективно управление и разпореждане с общинска собственост“
Програмата за управление и разпореждане с общинските имоти залага разход от 100 000 лева за отчуждаване на улици. Документът утвърди и 219 имота за продажба чрез търг с прогнозен приход от 1 млн. 900 хил. лева без ДДС. Повечето от тези имоти са в старозагорските села.
Имотите за продажба при учредено право на строеж са 9, от които 7 са в кварталите на Стара Загора и 2 в селата Калитиново и Лозен с очакван приход от 200 000 лв. без ДДС.
Очакваният приход от прекратяване на съсобственост е около 150 000 лв. без ДДС.
От учредяване на възмездно право на строеж върху общински имоти очакваните приходи са за 2 млн. и 65 хил. лева. От отдаване на общински имоти под наем общината очаква приход от 1 млн. 360 хил. лв., а от отдаване на концесия на три водоема в старозагорски села очакваният приход е за близо 2000 лв.
По време на дебатите съветници от БСП настояха за по-подробен анализ и обосновка за продажбата на общински имоти. Въпреки забележките си от левицата обявиха, че ще подкрепят приемането на документа, защото е основополагащ за работата на общинската администрация през следващите 4 години. „Целите, заложени в стратегията са добри, но не става ясно как ще ги реализираме, затова няма да подкрепя стратегията“, обяви Искра Михайлова от „Възраждане“.
Средната цена на предлаганите за продажба общински имоти е едва 7,45 лв. и има опасност да продадем имоти в централна градска част на занижени цени, заяви съветникът Боян Кулев от „Воля“. „Няма такава опасност, тъй като всеки имот минава през съответната комисия и на по-голямата част от имотите началните тръжни цени се вдигат“, посочи Антон Андонов от ВМРО. „През 2019 г. общината е успяла да продаде само 20% от заложените и пуснати на търг имоти. Далеч съм от мисълта, че всички заложени обекти през новия мандат ще бъдат продадени. Затова и приходите са заложени на тази база“, посочи съветникът от ГЕРБ Боян Бабанов.
„Поздравявам администрацията за подготовката на този документ, защото, ако през годините сме получавали стратегия „проформа“, днес вече имаме стратегия, която отразява реалните дебати в Общинския съвет“, каза съветникът Николай Диков от ГЕРБ. Той подчерта, че Годишната програма за разпореждане с имоти не разпродава, а обявява имоти на търгове с нарастващи цени, на които гражданите, ако желаят, могат да участват и да ги купят. „Ние спряхме една много порочна практика отпреди няколко години, когато общински имоти се продаваха на много ниски цени, преминавайки в частни ръце. Практиката показва, че вече много от постигнатите на търговете цени са дори над пазарните“, подчерта Диков.
От 48 гласували 43-ма подкрепиха програмата, против гласуваха 4, а един се въздържа.
Следващото заседание на Общинския съвет ще бъде на 13 февруари, тогава ще бъде гласуван и проектът за Бюджет за 2020 година на Община Стара Загора.