Новини от област Стара Загора и България

40% от кислорода за ковид отделенията в страната тръгва от Стара Загора

1693 27/01/2022 14:10 Икономика Бизнес
40% от кислорода за ковид отделенията в страната тръгва от Стара Загора
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

От 2020 г. основен приоритет в работата на завода на "Линде Газ България" става доставката на кислород за ковид отделенията

Всеки ден от производствената база на „Линде Газ България“, която се намира в Стара Загора, тръгва медицински кислород, необходим за болниците в цялата страна. Компанията осигурява около 40% от необходимото за страната количество. Тя е сред 5-те производители на медицински кислород в България. Освен кислород за медицински нужди, „Линде Газ България“ е и производител на газове и за индустрията – азот, аргон и кислород.

Аннамария АксинтеПрез последните 5 години предприятието в Стара Загора работи на пълен капацитет, но от 2020-та година основен приоритет стават доставките към болниците на необходимия в ковид кризата кислород. „Производствената ни база в Стара Загора е сред малкото на Балканите, които съчетават производството на втечнени газове и пълнене на бутилки с газ под налягане“, казва Аннамария Аксинте, управител на „Линде Газ България“.

Най-често задаваният въпрос към компанията през последните месеци е как се произвежда кислорода и какъв е пътят му до леглото на болния.

Заводът за производство на втечнени газове в Стара Загора представлява въздухоразделителна станция. Въздухът се охлажда  до температурата на втечняване и се разделя на кислород, азот и аргон. В този процес се използва електричество, като за производството на 1 тон газ е необходимо около 1 мегаватчас електроенергия. Предприятието разполага със съдове за съхранение на различните газове.

Газовете се използват от болниците и от индустриалните клиенти в течна или газообразна форма. Течните  се превозват със специализирани автоцистерни до болниците или индустриалните клиенти, където има инсталирани резервоари. От резервоарите има изградено отръбяване до местата където се използва съответния газ. В болниците това означава отръбяване до всяко болнично легло, където е настанент пациент, който се нуждае от кислородно лечение.

За да се използва в газообразна форма, газта се пълни в бутилки под налягане 200 бара в пълначната станция на предприятието, която е с капацитет между 450 – 500 бутилки на ден. Транспортирането на бутилките до болници и индустриални клиенти става със специализирани камиони, които отговарят на изискванията за превоз на опасни товари.

„Линде Газ България“ има капацитет на производство 65 тона течен газ за 24 часа. От началото на ковид кризата се налага предприятието да промени съотношението между произвежданите 3 вида газ в полза на кислорода. За да задоволи изцяло нуждите на болничните заведения в България, компанията спира и износа си за Гърция. Преди ковид кризата тя изнася около 20% от произведените си газове.

Трудни ситуации В ковид кризата имахме трудни моменти, разказва Аннамария Аксинте. Потреблението на медицински кислород в България се увеличи от 3 до 5 пъти в зависимост от съответните периоди и вълни на ковид, допълва тя.
Първото голямо увеличение на потреблението на кислород, което посреща компанията е през есента на 2020 г., следващото е през пролетта на 2021 г. Най-големият пик, който налага спешни доставки на кислород в страната, е през есента на 2021 г.

„Имаше много неприятни ситуации, тъй като не навсякъде в болниците леглата са свързани към централните инсталации за снабдяване с кислород. Допълнително разкритите легла са обслужвани с бутилки кислород, което за нас е много трудно логистично. Трябваше спешно да се снабдим с бутилки.

Случвало се е да има и спешни доставки, за които беше осигурен кордон, за да кара камионът ни по-бързо. Случваше се да караме кислород от Румъния, за да освободим медицински кислород за нуждите на болните от ковид, разказва управителят на „Линде Газ България“.

През последните седмици, когато у нас преобладава щамът Омикрон, потреблението на кислород в България е по-ниско, отколкото в предишната ковид вълна, отчитат специалистите на „Линде Газ“. „Все пак не се знае какво ще стане след седмица, ситуацията е динамична“, допълва управителят на компанията. Това, което ръководството наблюдава постоянно, за да планира доставките си, е броя на хоспитализираните и насочени към интензивните отделения на болниците. Сега те растат по-плавно от предишните вълни на ковид. Потреблението на кислород през тези седмици е толкова, колкото беше, когато започнаха да падат случаите на ковид в средата на декември, отчитат специалистите.

Индустриални газове Произведеното от компанията количество медицински газ е показател за ковид кризата у нас. В същото време, обаче, произведените в „Линде Газ България“ индустриални газове са показател за нивото на производство в индустрията, тъй като компанията снабдява с газове големи компании като КЦМ, Белла, Бони и др.

От „Линде Газ“ отчитат ръст на потреблението на индустриални газове и клиенти в България.

Проблеми Над 90% от стойността на газовете, произвеждани от „Линде Газ“, се формират от цената на тока. В сравнение с 2020 г. предприятието сега плаща 5 пъти повече за изразходваната ел.енергия. Ако преди увеличението фирмата е плащала малко над 100 000 лева, сега месечната ѝ сметка за ток стига 500 000 лева. „Но няма как да повишим цената на газовете толкова, колкото е поскъпнал тока“, казват от ръководството на газовата компания.

Фирмата прави дългосрочна инвестиция и в самите производствени мощности, капацитети за съхранение и специализирани транспортни средства. Поскъпнали са резервоарите, бутилките, автоцистерните. Цената на горивата също влияе на финансовите резултати, тъй като увеличава транспортните разходи.

В „Линде газ“ работят 50 души. В производството участват специалисти - инженер-химици, инженер механици, заварчици, техници.

През последните години компанията успява да разшири капацитета и оптимизира снабдяванто с газ на пълначната станция. Инвестира и в транспортни средства и бутилки.

Независимо от трудностите, трендът на финансовите резултати на компанията е положителен, казва Аннамария Аксинте.
Ръководството планира през настоящата година инвестиции в логистичните мощности. Целта е да се оптимизират доставките на газове и портфолиото от продукти на компанията.

Коментари към новината

Още новини от Икономика