Новини от област Стара Загора и България

Мая Манолова: Правителството да каже какво договаря с ЕС за Марица-изток

831 23/01/2020 17:00 Политика Опозиция
Мая Манолова: Правителството да каже какво договаря с ЕС за Марица-изток
Divident.€U Divident.€U

Призовавам правителството да дойде в Старозагорски регион и да обясни ясно на хората тук какви мерки взема за бъдещето на комплекса „Марица-изток“. Това заяви на пресконференция в Стара Загора лидерът на гражданската платформа „Изправи се БГ“ Мая Манолова.

Според доскорошния омбудсман има голяма неаснота за бъдещето на енергийния комплекс  и клетвите, че няма да се стигне до закриване на мощности и че българското правителство има спасителен план не са достатъчна гаранция. „Защото имаме пресен спомен какво се случи с АЕЦ „Козлодуй“, с пакта „Мобилност“ и с други обещания“, посочи Манолова.

17 000 души са пряко ангажирани в мините, тецовете и в съпътстващите производства на електроенергия в Старозагорски и съседните региони и техните приснения са основателни, каза Манолова.

„ЕС си е поставил амбициозната задача през 2050 г. ЕС да се превърне в екологично неутрална територия с нулеви газови емисии, но ние си задаваме въпроса как българското правителство защитава българския национален интерес и конкретно интереса на комплекса „Марица-изток“? Правителството трябваше да представи национален план, свързан с намаляване на парниковите емисии, който да бъде обсъден широко с гражданите. Такова обсъждане не се е състояло. Преди 10 дни ЕК излезе с Европейски инвестиционен план за зелената сделка, който предвижда 1 трилион евро за следващите 10 г. за развитие на екологични производства и за осъществяване на плавен икономически преход.  В рамките на този фонд е предвиден Механизъм за справедлив преход със 100 млрд. евро  и Фонд за справедлив преход със 7 милиарда евро.

Ясно е, че зелените емисии ще поскъпват и това ще се отразява върху цената на произведената електроенергия от комплекса. Какви алтернативи за хората ще бъдат предвидени? Например, Полша договори нулевите парникови емисии да влязат през 2070 година. Чехия, Унгария и Полша договориха допълнителни средства през следващите години, затова, че закриват техните мощности. Какво прави България, няма ясен отговор“, смята Мая Манолова.

Коментари към новината

Още новини от Политика