Производители очакват земеделска криза заради високата цена на торовете
Големият ръст на цената на торовете ще намали инвестициите в нова техника, прогнозират земеделски стопани
Кризата с нарастващите цени на торовете води след себе си земеделска криза, казват зърнопроизводители. „Цените стигнаха до небесата. При карбамида ръстът в цената е 2,5 пъти, а цената на амониевата селитра се увеличи 4 пъти. Над 2 пъти е увеличението при всички торове – предсеитбени, азотни, комибинарани, течни. Ръст има в цените на всички консумативи. Всеки може да си направи сметката как ще се отрази това на себестойността на зърнените култури“, коментира за „Дивидент“ един от основателите на Тракийския съюз на зърнопроизводителите и председател на ЗПК" Единство" Георги Калинчев. Той допълни, че единствено в Русия, където има свръхпроизводство на торове, цените на торовете са други за собствените им производители.
Много от колегите на Калинчев прогнозират рязък скок на цената на пшеницата заради високия ръст в цените на торовете. „Пшеницата е борсова цена. Възможно е да се изненадаме неприятно, като вложим скъпи торове, препарати за растителна защита, горива, а да се окаже, че цената по време на жътва на пшеницата е 300 лева. Има опасение, че ако Русия махне митата и започне да изнася пшеница, за нас няма да са добре нещата. При такива цени ще бъдем принудени да продаваме под себестойност и всеки от производителите на зърно ще понесе огромни загуби. Това е най-песимистичният вариант за ситуацията, коментира Калинчев.
Причини Кризата с производството на торове се задълбочава заради цените на природния газ, което пряко се очаква да повлияе на качеството и количеството на предстоящата зърнена реколта. „Цената на пшеницата ще остане висока и през тази година”, прогнозира по Bloomberg Филип Ромбаут, съсобственик и председател на Борда на директорите на „Агрополихим“ АД.
Според него Европа ще произведе поне 20% по-малко пшеница през 2022 г., което може да доведе до нова криза – земеделска. Старият континент добива по около 150 млн. тона пшеница годишно, от които 20-25 млн. тона са за износ.
„Ако производството тази година падне с 30 млн. тона, износът към други страни като Египет и Алжир може да спре и да се стигне до напрежение там и нова миграционна вълна. Именно поскъпването на хляба беше една от причините за Арабската пролет”, коментира производителят на торове.
Добра цена, но много неизвестни През миналата година въпреки сушата резултатите на зърнопроизводителите в Старозагорски регион и страната са много добри. Средният добив на пшеница в Старозагорски регион е 600 кг/ дка. В земеделското стопанство на Калинчев, добивът стига 700 кг/ дка. Той отглежда 1500 дка ечемик, 5 5000 дка пшеница и над 1700 дка рапица.
По време на жътва цената на пшеницата беше 35 ст. /кг, впоследствие стигна до 55 ст. /кг. Към днешна дата цената на пшеницата е около 47 ст. /кг, обобщава Георги Калинчев.
Много от зърнопроизводителите са купили предварително торове. Така високите им цени в момента няма да повлияят на инвестиционните намерения на тези земеделски стопани. Възможно е обаче тези земеделци, които са принудени да купуват в момента скъпи торове, семена и всички останали консумативи да отложат инвестициите си в нова земеделска техника.
При всички положения, продажбите на нова техника няма да стигнат нивата на предходните 2 години, прогнозират зърнопроизводителите. На този етап те не очакват компенсации от държавата. НАЗ все още не е провело срещи с МЗ и ДФЗ. Очаква се през новия програмен период субсидите на зърнопроизводителите да вървят надолу. Все още няма яснота за рамката, в която трябва да се вместят.