В края на 2021 година
Засилен интерес към изграждане на ВЕИ в регион Стара Загора
Засилва се интереса към инвестиции във ВЕИ в област Стара Загора, отбелязват кметовете на няколко общини от региона. Тези инвестиции са както от страна на собственици на промишлени предприятия, разположени в съответните старозагорски общини, така и от страна на нови инвеститори.
Много от големите предприятия като „М+C Хидравлик“, „Загорка“, „Роси“, ВиК изградиха или в момента изграждат собствени фотоволтаични централи на териториите на производствените си бази, за да намалят разходите си за ел. енергия, а други са в процес на изграждане на такива.
„Загорка“ стартира изграждане на фотоволтаична централа с мощност 730 kWp за собствено потребление. Централата е монтирана на покрива на сградата на пивоварната в Стара Загора.
Ръководството на Индустриална зона „Загоре“ в областния град също предвижда изграждане на соларна централа в новата част на индустриалната зона за улеснение на инвеститорите и намаляване на разходите им за ток. Тази инвестиция е заложена в Плана за възстановяване и устойчивост.
В началото на следващата година в регион Стара Загора ще бъде изграден най-големият фотоволтаичен парк в България, който ще бъде разположен в Чирпан - на площ от 1600 дка в землищата на Зетьово, Златна ливада и Целина. Инвестицията е над 10 млн. евро и е на австрийския инвестиционен фонд Enery Development, в който има дял сравнително голям играч от сектора на възобновяемата енергия – RP Global.
Тракийският университет в Стара Загора ще бъде сред първите висши учебни заведения в страната, които ще изградят собствена фотоволтаична централа. Очаква се тя да намали годишния разход на ток на университета, който в момента е близо 2 млн. лева, с цели 85%. Фотоволтаичните панели ще бъдат разположени върху покривната конструкция на големите ,ниверситетски сгради.
Казанлък „Има доста инвеститори през последната година в областта на ВЕИ в Казанлък. Дори вече е трудно е да отговорим на интереса им откъм площи“, каза за Divident.EU кметът на Казанлък Галина Стоянова. Знаете, че Казанлък и общината са индустриален център и има малко подходящи свободни терени за ВЕИ, допълва тя.
В Града на розите има няколко сериозни проекта, които ще се осъществят през следващата година. Единият проект е свързан с изграждане на ВЕИ на територията на Бузовград , а другият - между Долно и Горно Изворово. Там става въпрос за площи от над 52 дка.
Тези две предложения предстои да бъдат одобрени първо в Общинския съвет като инвестиционни намерения. „Става въпрос за земеделска земя от много ниска категория – 6-та – 7-ма степен.
„Това са различни по квадратура имоти общинска собственост с различни предназначения. Някои са земи по чл.19, други са пасища - мери. Обработваме ги, за да видим кое от предложенията може да предложим на Общинския съвет, за да вземе решение“, казва Галина Стоянова.
Такъв интерес към ВЕИ имахме в Казанлък и преди няколко години, когато инвеститорите подписваха договори с държавата. След това спадна интереса към изграждане на ВЕИ, а сега отново се завръща с пълна сила, допълва кметът на Казанлък.
Ще припомним, че през 2009 г. по билото на Стара планина около връх Бузлуджа беше открит най-големият ветрогенераторен парк в България.
Чирпан Предвидената мощност на фотоволтаичния парк в Чирпан е 200 мегавата.
Австрийският инвеститор планира да изгради 5 км далекопровод от мястото на фотоволтаичния парк до индустриалната зона на Чирпан. Така той ще може да продава зелена енергия на предприятията в индустриалната зона на сравнително по-ниска цена от пазарната. Това, според ръководството на Община Чирпан ще засили значително инвеститорския интерес към общината.
Гълъбово Община Гълъбово е подготвила през 2021 г. краткосрочна програма за насърчаване използването на ВЕИ и биогорива за периода 2021 г. - 2024 г. В програмата е записано, че за последните 2 години община Гълъбово е издала 25 разрешения за строеж на фотоволтаични централи.