КПКОНПИ видя конфликт на интереси при главния архитект на Стара Загора, той обжалва
Арх. Виктория Грозева ще обжалва решението на КПКОНПИ веднага, след като и бъде официално връчено
КПКОНПИ публикува на сайта си решение за установен конфликт на интереси в работата на главния архитект на община Стара Загора - арх. Виктория Грозева. Проверката срещу нея е започнала по сигнал. В хода на производството са събрани доказателства, че на 5 юни 2020 г. арх. Грозева в качеството си на лице, заемащо висша публична длъжност, е издала заповед, с която е разрешила изработване на подробен устройствен план (ПУП) на архитектурно дружество, чийто едноличен собственик е нейният съпруг, се казва в прессъобщението на КПКОНПИ.
"Благодарение на тази заповед, съпругът на Грозева е получил възнаграждение по договор за инвестиционно проучване и проектиране от фирма, с която е сключил договора. По този начин е реализирана нематериална облага, изразяваща се в помощ и подкрепа и материална – изразяваща се в получаване на парична сума, в частен интерес за свързано с нея лице. В случая е следвало Грозева да си направи самоотвод от конкретното си задължение по служба. Наложена й е глоба в размер на 5 000 лв.", се казва още в прессъобщението.
Репортер на „Дивидент Медиа“ се свърза с арх. Грозева за коментар. Тя съобщи, че ще обжалва решението на КПКОНПИ веднага, след като и бъде официално връчено. „В случая се коментира ПУП на индивидуален, частен имот, като на първия етап моят съпруг не е автор на проекта. На този етап, на който се коментира въпросният ПУП няма автор на проекта, а самата документация се придвижва от собственика на съответния частен имот. Съпругът ми не фигурира като автор. На следващия етап, когато вече е одобрен проекта за ПУП, аз не съм подписала съответните документи. Те са подписани от упълномощеното лице. В тази връзка аз ще обжалвам“ , обясни арх. Грозева.
Съгласно ЗПКОНПИ, конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба.
След образуване на производството, Комисията изисква и получава необходимата информация и документи, и се произнася с мотивирано писмено решение в срок до два месеца, който може да бъде удължен еднократно до 30 дни.
Решенията на КПКОНПИ за установяване на конфликт на интереси не са окончателни и подлежат на обжалване или протест по реда на АПК. Установяването на конфликт на интереси с влязло в сила решение е основание за освобождаване от длъжност, освен когато в Конституцията е предвидено друго. За арх. Виктория Грозева, приетите решения на КПКОНПИ не са влезли в сила.