ТЕЦ-2 ще внедри революционна технология, която превръща въглеродните емисии в метан
Иновативният метод за превръщане на въглеродния двуокис в горим газ е изобретен от българския учен физик от Стара Загора проф. Жеко Ганев
ТЕЦ „Марица-изток-2“ е сключила на 8 януари договор със старозагорската компания „ЕлфиТех“ за изграждане на иновативна преработваща инсталация, която ще превръща в метан 60% от отделяните при производсвото на електроенергия въглеродни емисии. Метанът ще бъде използван като горим газ обратно в производството на електроенергия.
Договорът за проучване на приложението на новата методика е одобрен от ръководството на топлоцентралата, което дава зелена светлина за реализацията на проекта, каза на специална пресконференция в ТПП-Стара Загора създателят на инсталацията, проф. Жеко Ганев, собственик на „ЕлфиТех“. Така, освен че въглеродният двуокис няма да замърсява атмосферата, превръщането му в „зелена енергия“ ще направи цената на произведения ток по-ниска, посочи проф. Жеко Ганев.
В момента проектът е в идейна фаза, но при добра организация и желание може да бъде реализиран в рамките на 1 година.
Бъдещата инсталация дава шанс на въглищните централи в България да продължат да работят без да нарушават все по-строгите изисквания на Европейския съюз за ограничаване на отделяните въглеродни емисии. Според последните европейски рестрикции, отделяните в атмосферата въглеродни емисии трябва да намалеят с 50% до 2040 година, което на практика е нереалистично, коментира проф.Ганев.
„Иновацията на „ЕлфиТех“ може да преобърне отношението към топлоцентралите в света. Само след 5-6 години те ще отделят само кислород, нановодород и твърди наночастици, чиято цена и сега е изключително висока на световните пазари“, смята проф. Ганев.
Освен от българската ТЕЦ „Марица-изток“2 , силен интерес към инсталацията на проф.Жеко Ганев проявяват и от въглищни топлоцентрали в Унгария.
Какво представлява инсталацията на „ЕлфиТех“?
Известно е, че въглеродният двуокис се разтваря добре във вода, особено в морска. Един кубически метър вода може да поеме около 380 – 400 грама въглероден двуокис. В Европа използват този факт, като вече улавят и разтварят въглеродните емисии в големи обеми вода, които инжектират на голяма дълбочина в земята – около 800 метра. „Такива проекти се провеждат в Северно море и във Франция. Те обаче крият сериозен риск за екологията, особено ако решим да ги приложим на българска земя, където земните пластове нямат толкова устойчива структура“, смята проф. Ганев.
Затова в „ЕлфиТех“ създават абсорбер с 4 пъти по-голяма способност да улавя и задържа въглеродния двуокис – до 60% от въглеродните емисии, отделяни след сероочистките на ТЕЦ-2. Инсталацията на проф. Жеко Ганев използва температурната инверсия на отделените при 70 – 90 градуса газове, които чрез топлообменници в езерните води на топлоцентралата се превръщат в 98% чист въглероден двуокис. С инсталацията си проф. Ганев успява да реши и основния въпрос – какво да се прави с този въглероден двуокис? „Единственият път е той да се превърне в горим газ от рода на метан и неговите производни и ние го постигнахме“, подчерта българският учен.
Инсталацията на „ЕлфиТех“ съединява въглеродния двуокис с водород чрез метанизация с нискотемпературно плазмено поле, получавайки като краен продукт метан. Така полученият горим газ се връща обратно в процеса на производство на електроенергия, което намалява нейната цена и я прави „зелена“.
Проф. Ганев подробно обясни принципа на работа на инсталацията, създадена от „ЕлфиТех“, в която чрез деструкция на лигнитни въглища се отделя достатъчно водород за метанизацията на уловения въглероден двуокис.
„Ние не сме открили „топлата вода“ – това приблизително е методът, по който от години се прави 80% от производството на ацетилен“, посочи професор Ганев. Разликата е, че там се използват катализатори и високотемпературна среда от над 800 градуса, което е неприложимо във въглищна електроцентрала като ТЕЦ „Марица-изток-2“. Методът на "ЕлфиТех" се прилага за първи път в света при изгаряне на лигнитни въглища. „Това е напълно безотпаден процес, който не замърсява околната среда по никакъв начин“, подчерта проф. Ганев.
Съоръженията на „ЕлфиТех“ са създадени на базата на 30-годишен опит и експерименти на специалисти на старозагорската компания в базата им в България и в един от най-големите изследователски институти в света – Санкт-Петербургския политехнически институт.
Според проф. Жеко Ганев, ако Европейския съюз не погледне с предубеждение към реализацията на проекта в ТЕЦ „Марица-изток 2“, въглищните ни централи биха могли да работят поне още 30-40 години.
Коя е фирма "ЕлфиТех" ООД? ЕлфиТех” ООД е на българския и международен пазар от 1990 година с предмет на дейност „Научно-изследователска и технологична дейност, опитно производство и реализация на апаратура, комплексни обекти и технологии за електрофизична обработка на вода, текстил, дървесина, хартия, пластмаси, горива и други.
Фирмата има научни разработки във всички области от предмета си на дейност, но през последните 17 години от създаването си с приоритет е развивала технологиите свързани с пречистването на вода – питейна, бутилирана, отпадъчна от промишлени производства и от населени места. Основната заслуга за развитие на тези технологии е на озонатора – собствена конструкция, реализирана в серийно производство. Той е с оригинална фирмена разработка, позволяваща лесно обслужване и поддръжка и най-важното - евтино производство на озон. Днес масовото използване на озон във водопречистването в България се дължи на технологиите, реализирани от ЕлфиТех, ООД, Стара Загора.