Преговори
Над 5 часа дебати по тема "Енергетика" при преговорите за съставяне на правителство
От "Продължаваме промяната" и "ИТН" искат закриване на Българския енергиен холдинг
Преговорите за съставяне на редовен кабинет с мандата на "Продължаваме промяната", които се провеждат в експертен формат започнаха с дискусия на тема енергетика през вчерашния ден и продължиха близо 5 часа и половина.
В дискусията взе участие и старозагорският депутат от ПП Радослав Рибарски. Всяка една партия от евентуалните коалиционни партньори в бъдещо правителство участваше със специалисти от сектора.
Съпредседателят на "Продължаваме Промяната" (ПП) Асен Василев откри дискусията . В срещата се включиха представители на БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България". Всяка една от партиите първоначално представи програмите и приоритетите си за развитие на енергетиката.
По време на дискусията бяха засегнати теми от почти целия спектър на сектора. Темата за бъдещето на комплекса „Марица Изток“ беше засегната първо от присъстващите експерти от „БСП за България“. По отношение на комплекса „Марица Изток“ присъстващите се обединиха около мнението, че трябва да се работи за създаване на допълнителни производства, запазване на базовата мощност докато нямаме друго в България, което може да я замести.
Идеята е да остане комплексът енергиен център, ориентиран към нови технологии.
Повечето партии, участвали в дебата гледат на паро-газовата централа като една евентуална възможност с изключение на ПП и БСП, стана ясно от срещата.
„Продължаваме промяната“ и ИТН искат закриване на Българския енергиен холдинг, стана ясно от срещата.
Важен акцент беше възможността за развитие на ядрената енергетика у нас. Според съпредседателя на „Продължаваме Промяната“ – Асен Василев , България трябва да остане център за развитие на ядрената енергетика. От дебатите стана ясно, че партиите се обединяват около необходимостта от нови ядрени мощности, по-скоро на територията на АЕЦ Козлодуй.
В този мандат е необходимо да се направи анализ на това какво имаме в наличност и какво още може да се направи в сектора, смятат повечето от експертите.
Най-много допирни точки в позициите имаше по отношение на това, че е необходим дългосрочен план за енергетиката в страната, както и че зелената сделка трябва да бъде адаптирана към българското реалност. Необходимо е да се заложи на националните ресурси и дадености за развитие на енергетиката.
Основните приоритети, които са си поставили от ПП в сферата на енергетиката, са унищожаване на корупцията в тази сфера, изграждане на пълен микс от нови мощности, включително и нови технологии, превръщане на България в локален център за съхранение за енергия. От партията също така държат да се реализират приоритетно инвестиционни проекти на територията на комплекса "Марица изток", за да се запазят работните места в региона.
От ПП настояват също така да се гарантира диверсификацията на източници на природен газ у нас, както и закриването в бъдещето на Българския енергиен холдинг.
Приоритети на БСП за България
БСП предложи да бъдат взети мерки за компенсиране на домакинствата, ако се увеличат цените на тока от Нова година.
"Предлагаме токът до 200 квтч да бъде безплатен за най-бедните, също така да не се спира токът на такива домакинства до две неплатени сметки, както и да се допуска разсрочване на сметките целогодишно", каза Таско Ерменков от БСП.
От левицата предлагат и дългосрочни мерки за развитие на енергетиката. Водещо място заема развитието на АЕЦ "Козлодуй" чрез изграждане на заместващи мощности, както и изграждане на нови ядрени мощности. От БСП предлагат да има независима експертна оценка, която да определи къде и какви да бъдат те.
От Левицата също така настояват да бъде запазен комплексът "Марица изток" като енергиен, но не непременно - въглищен.
БСП настоява и за либерализация на пазара на тока като спешно бъдат определени енергийно зависимите потребители. Освен това бъдещото правителство да се откаже от изваждане на свободния пазар на битовите потребители, както и връщането на регулирания на социалните заведения - като болници, училища и други.
Приоритети на "Има такъв народ"
Приоритетите в сферата на енергетиката от страна на "Има такъв народ" представи Иван Хиновски. Базовите принципи, които от партията предлагат - бъдещето развитие да е резултат от стратегии - декарбонизация на българската икономика, стратегия за развитие на минните региони, стратегия за управление на ядрените отпадъци, стратегия за собствен добив на петрол и газ.
Предлагат и нови административни структури - зам.-председател на МС по климата, експертен енергиен съвет.
Също така поискаха отчет от Министерството на енергетиката по изпълнението по четирите основни стратегии.
От партията поискаха и спешни мерки - продължаване на изплащане на компенсации на бизнеса заради високите цени на тока.
Според "Има такъв народ" трябва да се направи и спешна проверка за държавните и общински институции, които купуват най-скъп ток от пазара на "Доставчик от последна инстанция".
От партията на Слави Трифонов настояват да бъде променен и Закона за концесиите, така че България да получава по-справедливо възнаграждение за природните ресурси.
Към идеята на ПП да бъде закрит БЕХ се присъединяват и от ИТН. Първата крачка според партията е да бъдат извадени от структурата на холдинга операторите на мрежи - "Булгартрансгаз" и ЕСО.
Приоритети на "Демократична България"
От страна на "Демократична България" мерките представи Мартин Димитров.
"За съжаление българската енергетика е тежко затънала в корупция и ако това правителство не започне оттам, нищо няма да се случи", каза Мартин Димитров. Той даде пример с изгубената пътна карта за развитие на отношенията между България и "Газпром".
От партията представиха спешни и средносрочни мерки. Основно място заемаше компенсиране на енергийнобедните хора. Според ДБ трябва да има петгодишен план за компенсиране на енергийнобедните.
Втората важна мярка, за която настояват от партията, е да има откритост на пазара на ток у нас.
"Бизнесът казва така - няма честни и открити процедури, нашата задача е да ги направим такива", казаха още от ДБ. От партията настояват за пълна ревизия на държавните предприятия включително на Българската независима енергийна борса и на Фонда за енергийна сигурност.
Демократична България поискаха и пълна прозрачност при проверки за злоупотреби на пазара от страна на Комисията за защита на конкуренцията в сферата на енергетиката. От партията се усъмниха, че досегашните разследвания умишлено не са стигали до край.
Днес се обсъждат темите здравеопазване, земеделие, образование и електронно правителство.