Поскъпването на данък смет от 1 януари е неизбежно, макар и в минимални граници
Данък смет за жилищните и нежилищни имоти на граждани да се увеличи от 1,5 на 1,7 промила ще предложи на предстоящата сесия на Общинския съвет в Стара Загора кметът Живко Тодоров. За нежилищните имоти на фирми той ще предложи промилът да се промени от от 3,5 на 4.
С поскъпването на ставката за сметта един апартамент от около 80 кв.м. ще плаща с около 24 лева повече за една година, смята началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Иван Иванов. Средно облагането за сметта ще се повиши с около 13%.
Промяна в ставката за данък смет се налага заради значителното поскъпване на разходите по сметосъбиране и депониране на отпадъците, както и заради обективното увеличаване на други разходи, посочи кметът Живко Тодоров.
Местният данък смет не е повишаван от 2012 година, припомни Живко Тодоров. „Но тогава минималната работна заплата беше едва 290 лева. Очаква се от следващата година тя да бъде вече 610 лева. В общинските звена „Озеленяване“ и „Чистота“ всички работници са назначени на минималната заплата. Тези средства също трябва да се имат предвид. "Всички искаме по-високо ниво на екологията в общината със сепарираща инсталация, депо за отпадъци, изграждане на нови паркове и зони. Трябва да рекултивираме и старото депо за отпадъци, но няма как това да се случи без увеличение на такса смет", посочи Тодоров.
Досега общината издържала заради спестения 1 млн. лв. годишно предоговорените плащания към фирмите за чистота, чийто бюджет е бил оптимизиран от 7,5 на 6,5 млн лв. "Но вече не е възможно да намалим работниците, заети с чистотата, защото това ще доведе до по-мръсен град. Увеличили сме броя на контейнерите за смет и в селата“, коментира Живко Тодоров.
Кметът допълни още, че за подобряването на градската среда, създаването на нови паркове и зони, както и подобряването на чистотата в общината също са необходими средства - затова с темата "поскъпване на данък смет" не трябва да се спекулира.
Около 55 000 тона са отпадъците, които генерира община Стара Загора за 1 година. Малко над 40% от тях минават през системата за сепариране, а останалото количество влиза в депото, за което също се плаща на тон отпадък. нито една община до момента не е изградила завод за преработка на отпадъци, което значително би намалило дължимите суми.
„Темата е удачна за правене на политика и популизъм. Не очаквам пълна подкрепа, но виждам, че аргументите и обективният поглед, ще имат превес. Средно увеличението е с около 2 лева на месец за домакинство“, посочи председателят на най-голямата група в Общинския съвет, Диян Димитров.