Новини от област Стара Загора и България

Община Сливен търси голям инвеститор за индустриалната си зона

3461 03/03/2019 12:00 Икономика Бизнес
Община Сливен търси голям инвеститор за индустриалната си зона

Община Сливен е готова с подробния устройствен план на новата си индустриална зона и е на етап  съгласувателни процедури с експлоатационните дружества, казва кметът на общината Стефан Радев. Индустриалната зона заема мястото на бившето летище и е разположена върху площ от 2 500 дка. Тя е урбанизирана територия, общинска  собственост и дава възможност за инвестиции, както в по-големи индустриални обекти, така и за по-малки производства.

Община Сливен  е сключила меморандум за сътрудничество с Българската агенция за инвестиции и разчита на съдействие за изпълването със съдържание на новата индустриална зона. „Търсим голям инвеститор, за да формираме профила на зоната спрямо характера на производството му, посочва Стефан Радев. Ще започнем инвестициите в инфраструктура, едва след като се този инвеститор бъде привлечен, допълва той. Идеята на сливенските старейшини е, докато се изгражда съответната производствена мощност, паралелно да бъде направена и необходимата инфраструктура. За нуждите на новата индустриална зона се налага строеж на допълнително трасе от 5-6 км до пречиствателната станция в село Самуилово. Кметът обмисля възможността да създаде общо дружество с държавно предприятие „Индустриални зони“, в което да влезе със собствеността върху терена, а дружеството да финансира изграждането на инфраструктурата.  

Предимства на новата индустриална зона Кметовете на общините Сливен, Ямбол и Тунджа ще обединят усилията си в привличането на инвеститори. В края на миналата година те са подали искане до МРРБ и АПИ за разширяване на 27-километровата отсечка между Сливен и Ямбол с още една лента. Предимства за бъдещите инвеститори в индустриалната зона на Сливен е близостта до морските пристанища, до жп линията София - Бургас, както и до турската граница. Сливен е на почти еднакво разстояние от Букурещ, Истанбул и София – трите най-големи града в този регион. Затова общинарите готвят презентация на областта, която да даде подробности за икономическия ѝ профил, демографска картина, цени на жилищни имоти и др. Тя ще бъде издадена като отделна книжка и ще се качи на сайта на общината. Общинското ръководство се надява да получи съдействие при презентирането на региона и намирането на инвеститори и от страна на представителствата на България в чужбина. Общинският съвет на Сливен е приел наредба за насърчаване на инвеститорите на местно ниво, която дава възможност за някои облекчения в процедурата по закупуване на земя от бъдещите инвеститори. Според наредбата, общината има право да предостави земя на инвеститора без търг, директно по пазарана оценка на оценител. Така процедурата се очаква да бъде значително по-бърза. Сливен ще търси инвеститори, които могат да създават по-висока принадена стойност и да плащат по-високи възнаграждения, казва кметът Радев. Общината е сред тези, които отчитат най-висока раждаемост заради високия процент ромско население. Тези хора са потенциал, който инвеститорите трябва да използват, смята Радев. Според него през следващите години връзката между учебните заведения и бизнеса ще става все по-тясна, за да се реши проблемът с липсата на кадри.

Решените проблеми Община Сливен за първи път тази година е приела бюджет, в който няма заложени просрочени задължения. Общите задължения на общината са в размер на 9 млн.лева, като 3,5 млн.лв от тях са задължения по съдебни дела от минали периоди. Бюджетът на Сливен за 2019 г. е в размер на 108 млн. лева, а средствата, предвидени за капиталови разходи, са 6 млн.лева. През миналата година общината е изплатила стари и просрочени задължения в размер на 6 млн. лева. Приоритет за общинското ръководство ще бъде ремонтът на улици, изграждането на детски площадки, както и реконструкцията на бул. „Хаджи Димитър“. С целево финансиране от бюджета ще бъде извършена и реконструкция на спортната зала „Асеновец“.

Коментари към новината

Още новини от Икономика