Асен Василев: Дългосрочните договори ще направят цената на тока предвидима
Има няколко краткосрочни решения за решаване на проблема с енергийната криза и високата цена на тока в България. Едно от най-важните решения, за да се постигне нормална цена на ел. енергията през зимния сезон, е държавните дружества да пуснат на пазара 6, 8 или 10–месечни договори. Това каза при среща с гражданите в Стара Загора Асен Василев от коалиция „Продължаваме промяната“. Василев подчерта, че в повечето европейски страни дългосрочните договори за изкупуване на ел. енергия са 70 - 80% от пазара, докато у нас са едва 10 - 20%. Всички останали играят в сегмента „Ден напред“.
Дългосрочните договори ще направят цената нормална, предвидима, подчерта Василев. Според него трябва да се подготвят и типови договори за търговците на ел. енергия, така че те да не вземат цената от пазара "Ден напред", а да сложат пределни цени в договорите.
Не на последно място цената за доставчик като последна инстанция също трябва да има пределна стойност, а тя в момента няма. "Ако тези неща се случат, ние ще имаме предвидимост кои централи работят, ще имаме дългосрочни договори и тези централи ще могат още сега да си купят квоти, а не да чакат цените на квотите да скочат", каза още бившият финансов министър.
България трябва да започне да купува азерски газ, който идва на половин цена в сравнение с руския газ. "В момента ние купуваме едва 10% азерски газ", посочи Василев.
„Този ход ще ни намали себестойността на газа в страната, съответно ще намали и сметките на топлофикации и турбини, които работят на газ. Ако тези неща се случат, ще имаме спокойна зима. Ако не се случат, ще настане пълна лудница, тъй като в цяла Европа има недостиг на газ. Може да се очаква и цените на квотите да скочат. Трябва ни устойчивост за зимния сезон“, допълни Василев.
На срещата си с гражданите в Стара Загора Кирил Петков и Асен Василев повториха позицията си относно бъдещето на комплекса „Марица Изток“. „Позицията ни за комплекса е максимално дълъг живот на мините и тецовете. Там има няколко варианта във връзка с новите технологии, вече сме започнали работа по този въпрос“, каза Кирил Петков и подчерта, че трябва да се търсят партньори от Европа, за да се види доколко целта за 55% намаление на въглеродните емисии всъщност поставя правилния баланс между екология и икономика.
Планът за възстановяване ще се вкара в ЕК на 30 септември в досегашния си вид, стана ясно още на срещата в Стара Загора. Според двамата екс служебни министри, дори и след одобрението на плана, ще може да се заменя един проект с друг проект.