Новини от област Стара Загора и България

Барокови сгради от началото на миналия век красят облика на Сливен

4855 02/03/2019 18:00 Общество България
Барокови сгради от началото на миналия век красят облика на Сливен

Сред  от отличителните черти на Сливен са красивите сгради на старите градски къщи, голяма част от които  построени в началото на миналия век. Част от тях вече са реставрирани, а други очакват своето възстановяване, за да допълнят романтичното излъчване на градската архитектура. Сред архитектурните паметници на Сливен се открояват няколко сгради в бароков стил, чиито разкошни фасади привличат погледа като магнит. Сред най-красивите оцелели стари градски постройки е Узуновата къща в самия център на Сливен, в която днес е разположена градската Художествена галерия. Точно срещу сградата на общината са уникалните Русчеви къщи. До тях е масивната къща на фабриканта Георги Стефанов, в която днес е настанен Център за работа с деца. Внушителната архитектура на всички тези сгради е дело на един човек, живял преди около едни век - арх. Боян Стоянов. Той е роден в Сливен, завършва архитектура в Дрезден, а по-късно работи като завеждащ на Архитектурния отдел в Министерство на архитектурата и благоустройството. Сградите на арх. Стоянов се отличават с красиви, тежки балкони и прозорци с богата орнаментика. Те са проектирани предимно за фамилни къщи на известни фабриканти, поставили началото на текстилната индустрия у нас именно в Сливен.

Днес в община Сливен са запазени над 260 паметници  на културата, като по-голямата част от тях са стари сгради, казва Веселина Янакиева от Регионалния исторически музей. Не са малко и дарителите, които са преценили, че трябва да дарят домовете на своите предци за нуждите на своите съграждани и така да оставят диря в историята.

Сливналии са единодушни, че сред най-красивите сгради на града им е Русчевата къща, разположена на ъгъл край площада на общината. С нея започва бул. „Хаджи Димитър“. Тя е била собственост  на занаятчията Русчо Андонов, който е участвал като наемател на първата държавна фабрика чрез акционерно дружество „Напредък“ и е създател на нова текстилна фабрика в града през 1891 година.

Сградата на Детския  комплекс в града е била собственост на друг голям фабрикант – Георги Стефанов.  Успял да натрупа капитал от тъговски сделки и на 45 години решава да открие собствена фабрика. Сдружава се с други двама свои съграждани и за една година успява да построи фабрика за дебели вълнени платове в Асеновското дефиле. В нея работели 40 души. Сградата е подарена на общината за пионерски дом от наследниците на  Георги Стефанов, които живеят в чужбина.

Днешната Художествена галерия „ Димитър Добрович“ някога е била домът на Александра Топалова и Димитър Чорбаджийски. Там последователно се раждат децата им Мария, Елена, Петър, Михаил и Роза. Съпрузите Донкови подкрепят материално образованието и културното израстване у нас и в чужбина  на родствиниците си, между които е майсторът на българското художествено слово Константин Константинов и сестра му - талантливата художничка Донка Константинова. Наследничката на къщата - Роза Донкова я завещава на своя град. 

През 1895 г. синът на фабриканта Добри Желязков построява къща в центъра на Сливен. Изгражда я тревненския майстор Кольо Ганчев, ученик на Кольо Фичето.  Била е с красиво изрисувани стени и тавани. Дълги години сградата е давана под наем за банков офис - на Българска земеделска банка, Кооперативна банка, Инвестиционна банка. Къщата е дарена на община Сливен от наследничката Невена Желязкова с уговорката тя да се ползва за музей.  Днес в тази красива къща се помещава Регионалният исторически музей в Сливен.

Коментари към новината

Още новини от Общество