Пробват пилотна инсталация за неутрализиране на въглеродните емисии в ТЕЦ „Марица Изток 2“
Нова разработка на "ЕлфиТех" превръща отделяния от централите въглероден двуокис в полезен енергиен газ
ТЕЦ „Марица Изток 2“ ще поиска официално разрешение от Българския енергиен холдинг да бъде изградена пилотна инсталация към един от енергийните блокове на централата, която да улавя и преобразува отделяните въглеродни емисии в полезни вещества и продукти, без да се налага те да бъдат складирани.
Идейният проект е на известния учен и изследовател на електрофизичните процеси проф. Жеко Ганев и неговата компания за изграждане на пречиствателни инсталации на базата на озон „ЕлфиТех“.
Технологията на проф. Ганев беше представена днес на специална пресконференция на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров с участието на председателя на КНСБ Пламен Димитров и водачите на синдикалните структури на КНСБ и „Подкрепа“ в комплекса „Марица Изток“.
Известният учен е категоричен, че разработката му дава реална възможност на ТЕЦ „Марица Изток 2“, както и на останалите тецове от комплекса, да продължат да произвеждат електроенергия чрез изгаряне на въглища и в същото време да постигнат нулев въглероден отпечатък.
От „ЕлфиТех“ са успели да докажат ефективността на технологията си в реални условия. Те са изградили модул, който е преработил 20 килограма въглероден диоксид в метан, постигайки 97% ефективност.
Идеята на проф. Жеко Ганев е без да се променя каквото и да било по технологичния процес на топлоцентралата, инсталацията на "ЕлфиТех" да улавя отделения въглероден диоксид и да го трансформира до въглероден окис, който да попада в специален зеолитен катализатор, където ще се метанизира чрез водород.
Като краен продукт от въглеродните емисии ще се получава енергиен газ, който съдържа 80% метан и 20% въглероден окис. Голямата част от този енериен газ ще се изгаря в допълнително изградени газови турбини, които вторично ще произвеждат електроенергия. Част от него ще се преобразува във вещества и компоненти, които са ценни материали за химическата промишленост и строителството. Така, според проф. Ганев, сероочистките също ще станат излишни.
Технологията на "ЕлфиТех" е без аналог в света и в момента върви процес по патентоването й в Европа.
Пилотната инсталация, която трябва да бъде изградена на площадката на ТЕЦ „Марица Изток 2“, е с мащаб 1:20 от реалната инсталация и ще струва 10 милиона лева. Проф. Ганев и представители на топлоцентралата вече са имали среща с председателя на БЕХ Валентин Николов, който е заявил, че подкрепя идеята. Нужно е известно време за да се преминат процедурните изисквания и да бъде даден ход за реализацията на проекта.
„Изваждането на необходимите документи и разрешителни, включително на ОВОС, ще отнеме около 3 месеца. След това в рамките на около година пилотната инсталация може да бъде изработена и инсталирана“, посочи проф. Ганев.
Според кмета Живко Тодоров пилотната инсталация ще даде възможност да се потвърди икономическия ефект от внедряването на новата технология. Изчисленията на проф. Ганев сочат, че чрез иновативната инсталация ТЕЦ-2 ще може да произвежда електроенергия, която да е изгодна и ще се реализира с печалба на свободния пазар“, посочи Живко Тодоров.
Оборудването на всеки от енергийните блокове на ТЕЦ-2 с инсталацията на „ЕлфиТех“ ще струва между 95 и 100 милиона лева. То ще се извърши поетапно, така че инвестицията да бъде разсрочена във времето.
Изграждането на пилотната инсталация може да стане само от заводи, които разполагат с необходимата инфраструктура и кадри. Съоръжението ще тежи над 1000 тона, посочи проф. Ганев. В България, според него, има само три предприятия, които разполагат с нужната база. Едното е в Радомир, но то вече не разполага с кадри.
Второто предприятие е „Металик“ АД – Стара Загора на инж. Дечко Колев и третото е бившия завод за тежко минно оборудване в Кърджали. „По всичко изглежда, че инсталацията, ако се стигне до нейната реализация, ще бъде осъществена в сътрудничество между Стара Загора и Кърджали“, посочи проф. Ганев.
Община Стара Загора, заедно със синдикатите от комплекса, ще лобираме служебното правителство или това, което на власт, да вкара в разработения План за възстановяване този проект, посочи Живко Тодоров. Това ще даде пдосигури неговото финансиране.
От КНСБ ще поискаме в оставащите няколко седмици до предаването на Плана за възстановяване в него да бъде вкаран и този проект, посочи председателят на КНСБ Пламен Димитров. Служебното правителство предвижда в плана да влезе проект за изграждане на парогазова централа с мощност 1 гигават на площадката на ТЕЦ „Марица Изток 2“.
Кабинетът е поел и ангажимент от предвидените в плана 416 милиона лева за изграждане на индустриални зони акцентът да падне върху комплекса „Марица Изток“. За колко точно пари обаче става дума, не е ясно, коментира Пламен Димитров. Вижданията са върху 50 000 или 100 000 декара рекултивирани площи в района на мините и тецовете, да бъдат изградени индустриални зони.
В плана е предвидено и довеждането на тръба от газопровод, която да обезпечи комплекса с достатъчно синьо гориво като алтернатива.