ТЕЦ "Брикел" изгорил експериментално 17 000 тона битови отпадъци през август
Протестиращи гълъбовчани настояха топлоцентралата да спре запрашаването на града
При слаб интерес от страна на гражданите на Гълъбово премина срещата с ръководството на ТЕЦ „Брикел“, организирана от кмета на града Николай Тонев. В залата на общинска администрация дойдоха близо 30 граждани, повечето от които млади хора с деца, за да изразят недоволството си от изгарянето на отпадъци в пещите на местната топлоцентрала и от периодичното запрашаване на въздуха. Протестиращите настояха „Брикел“ да спре да замърсява околната среда, но по начин, който няма да попречи централата да продължи да работи, за да осигурява работни места и отопление за социалните заведения в Гълъбово. В момента в „Брикел“ работят 1200 души, от които около 800 са от Гълъбово, а останалите от Стара Загора, Симеоновград, Раднево и други близки селища.
От края на юли до 21 август в ТЕЦ „Брикел“ експериментално са изгорени 17 000 тона неопасни битови отпадъци, означени като RDF. За тази дейност топлоцентралата има издадено комплексно разрешително от Министерството на околната среда и водите за изгаряне на общо 500 000 тона такива отпадъци, обясни изпълнителният директор на предприятието Янислав Павлов. Ръководството на централата предприело експерименталното изгаряне в търсене на алтернативно гориво, с което „Брикел“ да продължи да работи и след прилагането на европейските директиви за спиране на работата в комплекса „Марица-изток“ и изгарянето на лигнитни въглища. След 21 август експериментът обаче бил спрян с лично решение на ръководството на „Брикел“. Котлите в централата продължили да работят с източномаришки въглища, примесени с биомаса – слама от пшеница, ечемик, слънчоглед и царевица. Изгарянето на биомаса обаче не е включено в комплексното разрешително на централата. Това е причината за РИОСВ-Стара Загора да издаде предписание ТЕЦ „Брикел“ да спре работа, докато не премахне от площадките си складираните бали слама със срок 30 октомври, а не експерименталното горене на RDF, посочи Павлов. Той допълни, че такова горене на биомаса централата прави от 3 години и редовно плаща глоби затова, но никога досега не е била предприемана толкова крайна мярка като спиране на работата. Според него предписанието на РИОСВ е в следствие на предизборни манипулации, от които определени политически кръгове се опитват да извлекат дивиденти.
Павлов отрече „Брикел“ да запрашава града чрез изгарянето на отпадъци. Според него единичните регистрирани от измервателните станции на РИОСВ запрашавания стават от вдигане на прах от сгуроотвала на предприятието и транспортирането на въглищата при лошо време. Това обаче до няколко месеца ще престане, защото ще запечатаме „черното езеро“ окончателно, увери Павлов.
Ако експериментът излезе успешен и работата на „Брикел“ бъде подновена, предприятието ще инвестира в изграждането на модерна инсталация за изгаряне на неопасни битови отпадъци, която няма да замърсява въздуха, посочи шефът на „Брикел“. Междувременно той обеща да достави измервателна станция в центъра на града, за да следи има ли запрашаване.
За компромисно решение и спиране на протестите призова кметът на Гълъбово Николай Тонев. „Всички знаем, че в нашата община се произвежда 40% от електроенергията на България и няма как въздухът в Гълъбово да е чист колкото въздуха в Боровец“, посочи той. Проблемът с битовите отпадъци ще става все по-сериозен, депото в Ракитница до няколко години ще бъде запълнено, пък е и твърде скъпо като услуга. Според Тонев най-разумно е в Гълъбово да се изгради модерен инсинератор от пето поколение и този завод за преработване на отпадъци окончателно да реши проблема с боклука и запрашаването на града. Изграждането му ще струва около 180 милиона евро и общината търси начини да ги осигури.
Представители на „Грийнпийс“, сдружение „За земята“ и други правозащитни организации изразиха мнение, че намеренията за изграждане на инсинератори е отживелица, защото в Европа са се убедили, че тези съоръжения също вредят сериозно на околната среда, а изгаряните в ТЕЦ "Брикел" отпадъци са с неясно съдържание и няма гаранции, че не са опасни.
„За мен не е нормално всеки ден от сградата на „Брикел“ да се носи прах и да ми се повръща от миризми, когато минавам край предприятието“, каза Стойка Колева от село Обручище като представител на протестиращите. Според тях заради действията на централата запрашаването е всекидневно, както и миризмата на сяра.
„Ние не сме експериментални зайчета и искаме този геноцид да спре“, допълни Стефан Николов от протестиращите, който е общински съветник от ГЕРБ. Николов заяви, че ще застане до съгражданите си, когато поискат оставката на енергийния министър заради запрашаването на Гълъбово.