Новини от област Стара Загора и България

Брюксел призова да се ограничи трафика в България заради мръсния въздух

660 24/03/2021 14:31 Общество България
Брюксел призова да се ограничи трафика в България заради мръсния въздух
Divident.€U Divident.€U

Повечето градове в България трябва да ограничат трафика, за да се преборят с мръсния въздух. Това призова Европейският алианс за обществено здраве (EPHA), като призива стъпва на основата на широко проучване на транспорта.
Забраната на замърсяващи превозни средства би могла да спре с до 23% и съответно 36% замърсяването с вредните прахови частици (PM) и азотния оксид (NOx) в големите градове с население от над един милион жители, като по този начин спести до 130 милиона евро на година от здравни и други разходи, както установява проучване, проведено от Европейския алианс за обществено здраве (EPHA). Организацията представлява повече от 80 НПО-та в сферата на общественото здраве, пациентски групи, здравни професионалисти, групи от пациенти и организации за борба срещу неравенствата в здравеопазването, включително Българска асоциация за закрила на пациентите (БАЗП).
Една трета от Фонда на ЕС за възстановяване от коронавируса в размер на 672 млн.евро, който ще получат правителствата, ще бъде предназначен за зелени инвестиции, в това число транспорт.

Според Световната здравна асоциация замърсяването на въздуха причинява заболявания, свързани с по-високите нива на смъртните случаи от коронавирус.

Ограничаването на замърсяващи превозни средства от градове, като например Милано, Лондон, Краков и Атина, е дало най-добри резултати с премахване на замърсяването с PM и NOx от трафика с до 23% и съответно 36%, и спестяване в най-населените градове до приблизително 130 милиона евро годишно от здравни и други разходи. Слагането на такса вход на подобни превозни средства при влизане в големи градове като Лондон, Стокхолм, Гьотеборг и Милано намали PM с до 17%, а NOx с до 12%, спестявайки до приблизително 95 милиона евро от социални разходи. За да функционират добре, и двата типа схеми трябва да бъдат със значителен размер и подплатени с добър контрол от страна на властите. Камери за сканиране на превозните средства и друга инфраструктура оскъпяват установяването и на двете схеми, но таксите бързо възстановяват тези разноски. Инвестицията в замърсяването изисква по-активен транспорт, като публичното пространство повишава благоденствието и допълнително понижава социалните разходи.

Кметовете трябва да приемат широк обхват от мерки, подходящи за техните градове, казват от EPHA, с ефективни опции, които са на разположение независимо от бюджетното ниво. Две трети от големите градове нарушават стандартите за чист въздух, зададени от Световната здравна организация, като неблагоустроените жилищни квартали са засегнати в най-голяма степен.

Коментари към новината

Още новини от Общество