Новини от област Стара Загора и България

Виваком и "ЕндуроСат" изграждат база за управление на нано-спътници

1244 25/02/2019 13:52 Икономика Бизнес
Виваком и ЕндуроСат изграждат база за управление на нано-спътници

Виваком и българската сателитна компания ЕндуроСат развиват съвместен проект за управление на нано-спътници, съобщиха от телеком оператора. Очаква се за 10 години в света да бъдат изстреляни 7000 такива спътника.

Последно поколение антена за приемане на данни от нано-спътници вече работи на сателитната станция Плана на Виваком. Тя е инсталирана от Ендуросат в рамките на дългосрочно партньорство за съвместна работа в областта на сателитни комуникации с нано-спътници.

Нано-сателитите намират все по-голямо приложение за наблюдение на земната повърхност, за комуникационни цели, пренос на информация, научни изследвания и обучение.

Антената на станция Плана е поредна стъпка на ЕндуроСат към създаването на глобална мрежа за комуникация с подобен тип сателити на компании, научни центрове и университети.

Наноспътници в орбита

Виваком, от своя страна, осигурява професионална поддръжка в управлението и преноса на данни от нано-спътници. „Надявам се да успеем да изградим успешен космически бизнес в България в сътрудничество с телекома“, заяви Райчо Райчев – основател и изпълнителен директор на ЕндуроСат.

ЕндурСат е избрала сателитна станция Плана за разполагане на оборудването си, заради отличната инфраструктура, специално подбраното разположение на обекта, което дава възможност за надеждна комуникация с различни видове спътници, и заради опита на Виваком в сателитния бизнес, поясни Владимир Рангелов – старши мениджър продажби в телекома.

Според Euroconsult, в световен мащаб в следващите 10 години се очаква да бъдат изстреляни над 7 000 нови нано-спътника.
Станцията е единствена в България, която разполага с Интелсат стандарт „А“ земни станции, работещи в професионалния „C“ обхват (6/4GHz). Двете антени са с диаметър по 18,3 метра, всяка една тежи по 70 тона, усилването на сигнала по мощност е близо 1 млн. пъти (60 dB), а лъчът от антената е фокусиран на 1/6 от градуса. Тези параметри дават изключително висока надеждност на сателитната връзка, минимално време на прекъсване при слънчева интерференция и необходимост от по-малка честотна лента при една и съща скорост.

Станцията ПЛАНА е единствена в България, която разполага с Интелсат стандарт „А“ земни станции, работещи в професионалния „C“ обхват (6/4GHz). Двете антени са с диаметър по 18,3 метра, всяка една тежи по 70 тона, усилването на сигнала по мощност е близо 1 млн. пъти (60 dB), а лъчът от антената е фокусиран на 1/6 от градуса. Тези параметри дават изключително висока надеждност на сателитната връзка, минимално време на прекъсване при слънчева интерференция и необходимост от по-малка честотна лента при една и съща скорост.

В момента в орбита има около 800 наносателита.

Сред най-популярните наносателити са моделите CubeSats, които нашумяха преди няколко години поради изключително достъпната си цена от няколко стотин хиляди долара, включваща тяхното създаване и извеждане в орбита. Концепцията за този тип апарати се базира на идеята, че човечеството може да научи много повече за космоса, ако използва мрежи от миниатюрни спътници, вместо известните ни големи орбитални апарати.

Към момента наносателити използват преди всичко университетите, но не е малък броят и на частните компании, които извеждат в орбита такива машини, за да събират данни, изображения и др.
интернет

Коментари към новината

Още новини от Икономика