Новини от област Стара Загора и България

Лечението на сколиоза по метода "Шрот" дава забележими резултати

12717 25/02/2021 16:28 Здраве Лечение
Лечението на сколиоза по метода Шрот дава забележими резултати
Автор: Стоян СТРАТИЕВ Автор: Стоян СТРАТИЕВ

Рехабилитаторът Стела Тошева: Методът „Шрот“ постига реални резултати в клиничната корекция на сколиоза

Мануалният терапевт от отделението по „Физиотерапия и ребахилитация“ на Болница „Тракия“ – Стела Тошева, е един от малкото сертифицирани специалисти в област Стара Загора за прилагане на наложения в Европа ефективен метод за корекция на сколиоза и кифоза , известен като методът „Шрот“. Терапията е подходяща най-вече за деца и младежи над 8 години и с изкривяване до 40-50градуса. Преди всичко обаче е важна правилната диагностика и прясна рентгенография.

Системата „Шрот“ съчетава мануални техники с физически упражнения със и без уреди и специфичен начин на дишане. Цели се 3Д корекция на гръбначния стълб, чрез дишане и асиметрични упражнения . „Резултатите от лечението са видимо подобрение на стойката на пациента още след десетата процедура, ОСОБЕНО ПРИ ПОДРАСТВАЩИТЕ “, казва Стела Тошева. Системата „Шрот“ помага и при хора с лоша стойка, със сколиозни изменения в зряла възраст, но най-ефективна е при децата.

Сколиозата е триизмерно изкривяване на гръбначния стълб и торса. Комбинира се с ротация на прешлените в хоризонталната равнина и с промяна на физиологичните извивки, когато вече говорим за кифоза и лордоза в сагиталната равнина, които най-често се изглаждат.

Идиопатичната сколиоза все още е с неизяснен произход. Тя може да засегне деца в добро общо здравословно състояние и може да прогресира по време на пика на растежа при навлизане на детето в пубертета. Статистиката сочи, че това се случва при 2-3% от подрастващите. Именно за това е важна ранната диагностика и първата цел на терапията е да спре прогреса на сколиозата.

Методът „Шрот“ възниква като автотренинг – измислен е от германката Катарина Шрот през 1921 година, тъй като самата тя била със сколиоза, която се опитвала да лекува с корсет. През 70-те години на миналия век методът „Шрот“ става широко известен най-вече в Германия, след като е доразвит от Криста Линърт-Шрот и бързо се превръща в една от най-популярните неинвазивни терапевтични системи в света.

Упражненията  по Шрот, веднъж усвоени, могат да се практикуват удома, а срещата с терапевт да е рядка и най-вече с цел корекция при нужда. От терапията обаче няма да има задоволителен резултат, ако човек не спазва основните правила за ежедневните дейности - как стои, седи, лежи или дори работи.

В България методът „Шрот“ е въведен през 2014 година и постепенно набира все по-широка попурялност. Една от спецификите на метода е обучението на пациента в особен начин на дишане с дясната и лявата част на гръдния си кош, познато като „ротационно дишане на Шрот“. За подпомагане на корекцията терапевтът прилага мануални техники,  с които допълнително стимулира зоните за дишане и елонгацията, така типични за Шрот. В помощ на специалните вербални команди идва и система от огледала, която също помага на пациента да постигне правилна корекция. За постигане на допълнително мускулно напрежение пациентите използват различни уреди като щеки, гимнастическа шведска стена, столове и други уреди..

Ако искате да запишете детето си за рехабилитация на гръбначно изкривяване, можете да запишете час за преглед и консултация при Стела Тошева на телефон 0988949677 или да позвъните на телефона на отделението по „Физиотерапия и рехабилитация“ в Болница „Тракия“.

Коментари към новината

Още новини от Здраве