Новини от област Стара Загора и България

Гилдията на архитектите ще излезе с официално становище за новата спортна зала

Гилдията на архитектите ще излезе с официално становище за новата спортна зала
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Гилдията на архитектите в Стара Загора ще излезе през следващата седмица с официално становище относно това как трябва да се процедира след решението на Комисията за защита на конкуренцията да се отмени конкурса за проект на многофункционалната спортна зала.

"Ние смятаме, че като гилдия сме длъжни да изразим становището си след създалата се ситуация", съобщи председателят на регионалната организация на Съюза на архитектите Велимир Георгиев. За целта Камарата на архитектите и Съюза на архитектите ще обсъдят на общо заседание в Стара Загора всички възможности и ще направят консултации с юристи.

На този етап община Стара Загора изчаква, за да види дали участникът, класиран на първо място в конкурса, ще обжалва решението на КЗК пред ВАС. Все още няма официално становище от община Стара Загора относно това дали отново ще бъде обявен конкурс или чрез обществена поръчка и задание ще бъде направен нов проект.

"Мнението ми е, че ние като гилдия трябва да изразим официално становището си, без то да почива на емоционални изблици", допълни арх.Георгиев.
Що се отнася до големината на залата, този въпрос изобщо не стои на дневен ред пред гилдията. Ние сме застанали зад зала от 5000 места още преди 2 години, когато се подготвяше заданието и се проведе конкурса. Няма как да дебатираме едни и същи неща, допълни председателят на Съюза на архитектите в Стара Загора.

"КЗК нямаше как да се произнесе по друг начин, защото действително конфликт на интереси има", посочи още Георгиев. Според него отговорност за ситуацията носи основно участникът в конкурса, който е трябвало да обяви в декларация, че е в конфликт на интереси с представител на комисията. "Всеки участник е пряко ангажиран да следи информацията и ако някой от журито е в конфликт на интереси – било то пряк роднина, работодател и т.н. трябва да се подаде сигнал към комисията. Ако този кандидат беше подал сигнал, щеше да се сложи резервен член на комисията и конкурсът да продължи. Това е в чисто юридически план. Чисто хипотетично обаче, ако се приеме, че само участникът носи отговорност, то реално всеки зложелател би могъл да опропасти всеки конкурс", смята арх. Георгиев.
Има техническа комисия, която разглежда дали всеки един участник отговаря на условията. Тя приема документа, дава входящ номер на участника за внесения проект и проследява дали е внесен документ за конфликт на интереси, подчертава арх. Георгиев.

Коментари към новината

Още новини от Строителство