Община Стара Загора ще търси обществена подкрепа за големината на новата зала
Община Стара Загора не е разследващ орган, нито има правото да проверява кой в какви йерархични и семейни отношения се намира с Комисията за оценка на проектите за нова спортна зала на Стара Загора. Това заяви кметът Живко Тодоров на брифинг по повод решението на Комисията за защита на конкуренцията да отмени проведения миналата година конкурс за идеен проект за строеж на многофункционална спортна зала, тип „Арена“, в Стара Загора. В него на първо място беше класиран проектът на фирма „Атек ВД“ ЕООД, чийто водещ проектант е част от ръководството на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Председателят на журито пък беше ректорът на същия този университет. В това КЗК видя конфликт на интереси.
„Конфликтът на интереси е трябвало да бъде деклариран от участника, който е подал съответната оферта. Защото единствено той знае дали се намира в такъв конфликт на интереси“, посочи Живко Тодоров. „В същия дух е и решението на КЗК, в което се казва, че именно участникът е трябвало да декларира наличие на конфликт на интереси", посочи още градоначалникът.
"Един такъв конкурс се прави тайно – не се знае срещу коя визия кой стои", подчерта кметът. „Подготвихме авторитетно жури с председател ректора на УАСГ, проф. Иван Марков – един изключително подготвен и вещ в професията си специалист, както и преподаватели от университета, който дава всички кадри от строителството на България. Екипът на община Стара Загора хвърли много труд по провеждането на конкурса. Затова сме огорчени, че класираният участник ни е подвел“, призна Тодоров.
Подалият жалбата участник срещу направеното крайно класиране е от Стара Загора. Това е арх. Банко Банков от консорциума „Архитектурно бюро Авангард“ ООД – Мердж Студио“ ЕООД, чийто проект беше класиран на 7-мо място. „След конкурса той ме уведоми, че победителят се намира в конфликт на интереси“, каза още Живко Тодоров - „Отговорих му, че ще изчакаме решението на КЗК и когато го получим, ще вземем решение“, допълни кметът.
Решението на Община Стара Загора е да не обжалва акта на КЗК. Класираният на първо място участник в конкурса обаче - „Атек ВД“ ЕООД, има право да направи това пред Висшия административен съд. Затова от община Стара Загора ще изчакат да изтече предвидения срок за обжалване. Ако жалба не бъде подадена, кметът Живко Тодоров ще издаде заповед за прекратяване на конкурса. Съответно няма да бъдат изплатени и хонорари на участниците, както предвиждаше регламентът на конкурса. Ако все пак бъде подадена жалба, ще бъде изчакано решението на ВАС по казуса.
След това общината ще проведе ново заседание с Камарата на архитектите в Стара Загора, на което ще обсъди още веднъж параметрите на проекта за зала и дали те да не бъдат редуцирани. Ще бъде решено и по какъв начин да се изпълни идейният проект за бъдещата зала. Най-вероятно това вече няма да се случи чрез конкурс, а чрез задание за обявяване на обществена поръчка за изготвяне на технически проект. „Така ще можем да изберем директно проектант за техническо поректиране. Иначе ще изгубим още 1 година“, поясни кметът.
До момента за реализацията на проекта за нова многофункционална спортна зала тип „Арена“ са преведени от правителството 14,5 милиона лева. Според Живко Тодоров няма опасност те да бъдат изгубени заради отменения конкурс.
„Можем да преработим проекта в по-малък обем, което ще ни улесни, защото ще се поберем в рамките на тези 14,5 милиона лева, с които вече разполагаме и няма да се наложи да търсим допълнително финансиране“, посочи той и припомни, че обемът на отменения проект за зала с 5000 места е бил съгласуван с националните спортни федерации, които са заявили организирането на редица международни състезания, изискването за които е да се разполага със зала с не по-малко от 4500 места. Такъв е примерът с председателя на Федерацията по борба Христо Маринов, който е заявил готовност да организира голямо европейско първенство в Стара Загора, веднага след като залата бъде построена.
Проектът за старозагорската зала се отличава от залите в другите градове като София, Русе, Бургас и с това, че нашата зала беше предвидена като многофункционална – за провеждане и на културни събития, концерти, изложения, с много търговски площи, офиси, магазини, към които вече има заявен интерес за вземане под наем и дори за закупуване, посочи Живко Тодоров. Всичко това ще облекчи издръжката й.
Според предварителните изчисления издръжката на зала с 5000 места би струвала на общината между 500 000 и 800 000 лева, голямата част от които е напълно възможно да се покрият от дейността й. „По подобен начин общината подкрепя с 400 000 лв. годишно Старозагорската опера, отделя пари в помощ на Художествената галерия, Регионалния музей, стадион „Берое“ и т.н., без дори да очаква друга възвръщаемост, освен ползите за хората, които обичат културата или спортуват професионално или любителски“, посочи Тодоров.
„В предизборната обстановка всеки си прави някаква политика – чух, че строежа на залата трябва да отпадне, за да се ремонтира болницата в Радунци. Община Стара Загора няма нищо общо с болницата в Радунци. Както и с ремонта на държавната болница на Стара Загора, която е приоритет на министъра на здравеопазването“, допълни той.
Резонен е въпросът дали ще бъдат осигурени недостигащите около 10 милиона лева за реализация на зала с 5000 места след предстоящите парламентарни избори напролет, смята кметът. „Затова ще обмислим през следващите седмици дали проектът да остане с толкова много места или да се поберем в рамките на тези 14,5 милиона лева. Това ще заложим и в новата процедура по проектиране.