Американска фондация дава 185 000 долара безвъзмездно за ремонта на „Чинията“ на Бузлуджа
Това е част от необходимата сума за консервиране и запазване на паметника, казва авторът на проекта, арх. Дора Иванова
Паметникът Бузлуджа спечели широко международно признание и ще получи безвъзмездно финансиране от 185 000 долара от американската фондация „Getty“, за да се изготви план за неговата консервация. Това пише в профила си във фейсбук арх. Дора Иванова, която е един от основните двигатели за това монументът да бъде възстановен от пораженията. Дарените средства от американската фондация са само част от парите, необходими за съхранението и консервацията на монумента Бузлуджа.
В края на миналата година паметникът на Бузлуджа беше включен в програмата „7-те най-застрашени“ на организацията за културно наследство в Европа „Европа ностра“ и института на Европейската инвестиционна банка. През миналата година група специалисти от „Европа ностра“ посетиха България, за да се запознаят на място с рушащия се паметник. През декември излезе и доклада на „Европа ностра“, в който експертите препоръчаха той да бъде обявен за паметник на културата от национално значение, а държавата да възложи на определена институция отговорността за опазването му.
Арх. Дора Иванова подчертава, че сега най-важното е паметникът да бъде обезопасен и консервиран, за да спре разрухата му. Според предварително изготвен доклад ще бъдат необходими около 5 години за цялостното преустройство и консервиране на паметника. За това ще бъдат необходими около 7,5 млн.лева. Според експертите паметникът не е силно пострадал конструктивно , че да не може да се възстанови.
Архитект Дора Иванова има готов идеен проект за възстановяването на паметника Бузлуджа, на който се базира дипломната ѝ работа, защитена през 2014 г., когато завършва архитектура в Техническия университет в Берлин.
Проектът на архитект Иванова предвижда не реставриране на паметника в оригиналния му вид, а по-скоро консервиране, доколкото е възможно това в актуалното му състояние.
Проектът „Бузлуджа“ предвижда централната зала на монумента да бъде използвана за културни, исторически, музикални и образователни събития за над 500 души. Коридорът между вътрешния и външния мозаечен кръг ще бъде посветен на политическите и социални репресии по време на режима, представен чрез исторически документи.
Изображенията от вътрешния кръг на мозайката пък ще се представят фактите от ежедневието през социализма с теми като индустриализация, култура, образование. Планът на арх. Иванова включва още в галерията в подземния етаж да се представя разказ за паметника, с историята на връх Бузлуджа , изграждането на паметника, упадъка му.
Стъклен асансьор пък ще води посетителите до панорамна тераса на върха на 70-метровия пилон, където ще могат да се порадват на изключителната гледка на красотата на България.
Търсят се още дарители, които да подпомогнат възстановяването на историческия монумент.
Стоян СТОЯНОВ