Емил Христов, зам.-председател на НС: 2021 г. е решаваща за мястото на България в Европа
В края на необичайната 2020 година Divident.€U представя равносметката от преживяното и очакванията от следващата година на хора от сферата на политиката, здравеопазването, образованието, културата, духа.
Представяме ви интервю със заместник-председателя на Народното събрание и депутат от Старозагорски избирателен район от ГЕРБ - Емил Христов.
- Господин Христов, каква беше за Вас 2020 година?
- Изпращаме една трудна за всички година. Освен с коронавируса се сблъскахме и с други трудности. В същото време увереност ми вдъхва факта, че добрината е навсякъде около нас – ежедневно виждаме, че има хора, които изпитват състрадание, подкрепа, готови са на себеотрицание. Говоря за всички, които продължиха работата си в тази трудна обстановка и не позволиха вируса да обърка дните ни непоправимо – тук влизат не само лекарите, медицинските сестри и санитарите, но и полицаите, шофьорите, служителите, които ежедневно работят с много хора. Дължим благодарност и уважение към всеки един от тях. В личен план, аз съм щастлив, че хората, които обичам и ме обичат, са здрави, че се чувстват добре.
- Кои бяха най-големите предизвикателства за Вас от политическа гледна точка?
- Едно правителство стои толкова високо, колкото висока е опозицията му. Учудващо, това правителство се справя наистина добре на фона на безликата си опозиция. Имахме поредна година на разделение, на противопоставяне, година, в която бяхме сами срещу себе си. Дори успехите, които отбелязахме като българи, някак минаха покрай нас.
В процеса на общото противопоставяне, пропуснахме безспорния успех на България - влизането в ERM II.
В други условия това щеше да бъде гордост не само за правителството, а и на цялата нация, защото ние показахме, че можем. България се справи много добре с първата вълна на коронавируса в Европа. Справи се, защото тогава демонстрирахме единство, доверие и повечето хора бяха солидарни с предприетите от държавата мерки. Многократно през изминалата година доказахме, че когато имаме доверие помежду си, когато си вярваме, когато сме заедно и не търсим врагове в хората до себе си, можем да направим много. Обединихме се още веднъж в мнението си по отношение на присъединяването на Македония към ЕС. Всеки един път през изминалата година, когато проявявахме единство, когато не мислехме преди всичко за себе си и партията, към която принадлежим, а за България, ние успявахме.
- Кои бяха най-трудните моменти в работата Ви като зам.-председател на НС?
- Трудно е да ставаш свидетел на това как политиците се изправят един срещу друг по грозен начин. Иска ми се да поговорим обаче за това къде сбъркахме през изминалата година. Не са малко грешките ни – вместо да се готвим за втората вълна на вируса, ние започнахме да недоволстваме за различни неща. Започнахме да си търсим кусури. Не визирам само протестите. Визирам цялото онова напрежение, събрало се в хората. Тук ми се струва, че и ние като управляващи не успяхме да свършим нещата докарй, не успяхме да подготвим, да убедим хората. Хората бяха недоволни – всеки за различни неща и вместо да се готвим за втората вълна на вируса, започнахме да го отричаме, да неглижираме, горихме маски по площадите и т.н.
Противопоставихме се един на друг и сега жънем резултатите от това противопоставяне.
Може да се спори кой беше по-неадекватен в тази ситуация - дали правителството, дали президента, дали протестиращите. Не успяхме да обясним на хората, че опасността е сред нас.
- Какви са очакванията Ви за 2021 година?
- Мисля, че 2021 г. няма да е по-лесна от тази година. Очаквам обаче да се преборим не само с коронавируса, но и със самите себе си. Годината е решаваща за мястото на България в Европа. Трябва да намерим сили да се преборим с разделението, с противопоставянето. Най-важно е как да се подготвим за състезанието в Европа. То вече започна – националният ни ум, интелект, целият ни ресурс трябва да е съсредоточен от една страна към Плана за възстановяване и устойчивост. Той трябва да се осмисли, да го подложим на анализ и допълване. Имаме шанс този план да бъде подкрепен от повече хора и да намерим мястото си сред останалите страни.
Крайно време е да се каже също какво печели и какво губи България от зелената сделка.
Темата е необятна, най-вече заради енергийния комплекс. Тема, която засяга най-силно нас, старозагорци. В тази посока бих искал да кажа, че трябва да сме единни и да поддържаме националната линия по отношение на зелената сделка. Тези две неща за мен са свързани и се преплитата тук, в Стара Загора. Трябва да дадем кураж за работещите в енергийния сектор. В сектора не трябва да има противопоставяне, както и загърбване на проблемите. 2021 г. трябва да е точно годината, в която ясно казваме не само какво трябва да се направи за удължаване работата на комплекса, но и за разкриване на нови индустрии, нови високоплатени работни места в Стара Загора, в региона.
- Готови ли сме да определим правилната посока на развитие на регион Стара Загора?
- Мисля, че сме узрели за това. Темата за енергетиката е една от малкото теми, в която ние с опозицията на няколко пъти намерихме общ език. По отношение подкрепата на енергетиката ние бяхме заедно. Не може да не поставим обаче и въпроса за това имаме ли бъдеще без образование. Факт е, че растат неграмотните групи от населението. Тези групи може да попречат за развитието на индустрията през следващите години и за новите производства.
- Предстоят парламентарни избори в неспецифична обстановка. Как виждате провеждането им?
- Изборите са дело не само на политиците. Те се провеждат преди всичко от хората. Всички носим отговорност за начина, по който ще се проведат изборите. Много проблеми има за решаване, много предизвикателства. Вярвам, че когато проблемите се решават спокойно на масата за преговори, винаги ще се намери разумен отговор. Много е важно политиците да не се карат през следващите месеци, да намерят верния тон. Нека да запазим човешкото у нас, за да може и след изборния ден да се гледаме и да работим заедно в интерес на бъдещето.
- Вие ще се ваксинирате ли?
- Вярвам на науката, на лекарите, така че ще се ваксинирам. Ще изчакам, ще направя това, което реши парламентът. Трябва да вярваме на тези, които и сега ни спасяват от болестта.
- Как посрещате Коледа и Нова година?
- Коледа винаги е била за моето семейство - среща на поколенията. За съжаление, част от семейството не беше с нас тази година. Събрахме се, спазихме българската традиция. Нека всеки от нас, събирайки се с близките си през празничните дни, да преоткрие доброто в себе си, да се зареди с положителна енергия. Нека се помолим да бъдем здрави, да вървим напред като нация. На моите съграждани от Стара Загора пожелавам да бъдем още по-единни. Нека всички да са живи и здрави, да работим за доброто бъдеще на Стара Загора, да не забравяме, че това е не само нашия град, но и града на децата ни.