Новини от област Стара Загора и България

Подкрепят производителите на био храни в България с нови схеми и мерки до 2027 г.

565 15/07/2019 14:00 Агро Земеделие
Подкрепят производителите на био храни в България с нови схеми и мерки до 2027 г.

Сред първите сме в производството на био вино и био мед в Европа

Готов е Националният план за действие за развитие на биологичното производство, изготвен от експерти на Министерството на земеделието, храните и горите. Чрез него до 2027 година производителите на био продукти ще бъдат подпомагани от държавата с различни мерки, схеми и програми.

До края на тази година към земеделското министерство ще бъде създадена дирекция „Биологично производство“, която ще отговаря за включването на нови схеми и мерки, с които да бъдат подпомогнати фермите в България, които не отговарят на критериите за подпомагане по мярка 11 „Биологично производство“ от Програмата за развитие на селските райони. 30% от тези ферми ще бъдат подпомагани по такива схеми, за да станат малките и семейни биологични стопанства устойчиви и се формират сдружения на производителите.

В схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“ също ще бъдат включени биопродукти. Предвижда се биологичните стопанства ежегодно да участват в схемите за наемане на работници за временна заетост, както и да получават безплатни консултантски услуги и професионално обучение по мерките на Програмата за развитие на селските райони.

Над 20 пъти е нараснал броят на биологичните оператори през последните 10 години, тъй като България разполага с подходящи почвени и климатични ресурси за развитие на биоземеделие. През 2008 г. те са били 311, докато към края на 2018 г. са 6 660.

Сертифицираните площи за отглеждане на биологични култури в България през последните 7 години са се увеличили над 6 пъти. Към 2018 г. площите в системата на контрол са 162 332 ха, а към 2011 г. те са били 26 622 ха.

От 2015 година насам, България заема едно от челните места по площи с лозя отглеждани по методите на биологичното земеделие в ЕС, което прави възможно производството на биовино. Страната ни е сред лидерите в Европа по отношение на брой пчелни кошери, отглеждани в съответствие с методите на биологичното земеделие. Към 2011 г. броят им е 58 855, а през 2018 г. нараства четири пъти и достига до 265 069.

В периода от 2016 г. до 2018 г. се отчита ръст и при засадените площи с роза и лавандула, съответно към 2018 г. те са 2255 ха и 7 021 ха.  България е най-големият производител на биологично розово и лавандулово масла в света.

Този факт, както и разрастващото се производство на други разнообразни биологични етерични масла, като масло от маточина, затвърждава позициите й на традиционен и търсен производител на тези етерични масла. Това определя страната като ключов производител с традиции в производството на суровини за био козметиката.

Биоземеделието е приоритетен сектор за подпомагане по инвестиционните мерки на Програмата за развитие на селските райони. От началото на 2007 г. до момента по ПРСР са изплатени около 150 млн. евро, основно за  проекти за модернизация на биологичните земеделски стопанства, следвани от проекти на млади фермери, малки стопанства и проекти за преработка на био суровини.

Информация на МЗХГ

Коментари към новината

Още новини от Агро