Празнуваме Игнажден в събота и неделя - ето защо...
Игнажден е днес - денят, в който според народния календар започват коледно-новогодишните празници и веселби. Принципно той се празнува на 20 декември, но когато датата се пада в неделя, църквата отслужва литургия в събота. Затова тази година ще празнуваме Игнажден два дни.
Оснвното правило за този ден гласи, че какъвто е първият гост, който прекрачи прага на дома ви, така ще ви върви през цялата година. Ако "полазникът" е богат човек - ще ви върви с парите, ако е здравеняк - от здраве няма да се отървете, а ако е късметлия или с весел нрав - и вас късметът и доброто настроение ще ви спохождат често. И обратно - ако първият ви гост е беден, болен, нацупен и карък - лошо ви се пише през новата година.
На този Игнажден обаче няма голяма опасност да попаднете под влиянието на тази особеност на празника, ако спазвате ограниченията на наложения локдаун покрай пандемията от коронавирус. И все пак има начин да измолите финансово благоденствие от Свети Игнатий Богоносец, като спазвате простото правило да не излизате без пари в портфейла си. Колкото повече носите "в кесията", толкова повече ще ви се върнат през годината, са вярвали старите българи. И нещо много важно - назаем пари днес не давайте и не вземайте - че все така ще ви върви. Макар и егоистично, поне днес, запазете изобилието за себе си.
Традицията е повелявала на този ден да се гадае за плодородието по орехи, които се слагали на масата за вечеря. Ако първият счупен орех е здрав, значи и реколтата ще е богата.
Според народните поверия на Игнажден започват Мръсните дни, които продължават до 7 януари - Ивановден. Това е период, в който старият свят се разрушава и настъпва хаос, от който трябва да се роди новият порядък. Нечисти сили започват да върлуват навън и особено в тъмното, които хората гонят с кукери и коледари.
Християнската традиция чества делото на Св. Игнатий Богоносец, който е бил ученик на Свети Йоан Богослов. Той първи въвежда пеенето на божествените песни на два клира - хора. Спечелва прозвището Богоносец, защото обичал да казва, че "носи Бога в себе си и в душата си". Осъден е на смърт от римския император Траян заради непреклонната си вяра в Христос.
Според християнския канон на Игнажден започват родилните мъки на Богородица, които продължават до Коледната нощ. Дните през този период се наричат Мъченици. Жените тогава не трябва да работят никаква домашна работа, за да забременяват и раждат лесно.
Днес имен ден празнуват: Игнат, Игната, Иго, Пламен, Пламена, Огнян, Огняна.