Новини от област Стара Загора и България

Унгария и Полша ще искат пари, за да подпишат въглеродната неутралност до 2050 г.

Унгария и Полша ще искат пари, за да подпишат въглеродната неутралност до 2050 г.

AFP, Michel VIATTEAU

Полша и Унгария заявиха, че защитават националните си икономики, като отхвърлят предложението на ЕС за нулеви емисии на парникови газове до 2050 г., цел, която друга противопоставяща се страна нарича "екологична истерия".

Лидерите на ЕС не успяха в четвъртък да наложат целта за така наречената въглеродна неутралност до средата на века, на фона на противопоставянето на зависимите от въглища Полша, Унгария, Чешката република и двусмислената позиция на Естония, която разчита на петролни шисти, също значителен източник на парникови газови емисии.

Полският премиер Матеуш Моравецки миналата седмица във Варшава призова за "справедлив" преход към нулеви емисии, тъй като въглищата остават основен източник на енергия за Полша.

"Ние не искаме ситуация, в която грижите за световния климат да са за сметка на полската икономика", каза Моравицки.

"Полските предприемачи не могат да понесат разходи, които са несъразмерни с потреблението на енергия и причинените от тях емисии на CO2," каза той, като по-рано призова Европейския съюз да предложи "подробен пакет от компенсации" за намаляване на емисиите.

 Унгария прие подобна позиция, като настоява, че целта за въглеродна неутралност до 2050 г. "ще наложи огромна тежест върху унгарската промишленост".

Будапеща съобщи, че "няма да може да подкрепи целта на ЕС", докато не разберем колко финансиране може да предостави Европейският съюз за модернизацията на индустрията".

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви пред репортери, че от една страна Будапеща е съгласна с целта от 2050 г., но тя не може да се ангажира с нея, докато не бъде постигнат план за финансиране.

"Така че нека започнем да говорим за пари!" каза той, добавяйки, че "ние сме отворени, ще преговаряме". В Чешката република министър-председателят Андрей Бабиш критикува усилията за поставяне на по-строги цели в областта на климата като "екологична истерия", пише в съобщението на Hospodarske Noviny.

Той предложи ЕС да задължи нечленуващите държави да се придържат към целите за емисии.

Прочетете цялата статия на 3e-news.net

Коментари към новината

Още новини от Икономика