Новини от област Стара Загора и България

Доц. Добри Ярков: Ще произвеждаме качествени храни върху рекултивирани земи в мините

Доц. Добри Ярков: Ще произвеждаме качествени храни върху рекултивирани земи в мините
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Визитка: Доц. Добри Ярков е завършил ветеринарна медицина и е доктор по "Генетика". Доцент е по генетика и развъждане на домашните животни. Има десетки публикации в научния печат и почти 30 години преподавателски опит. Преди 5 години придобива и допълнителна квалификация в УНСС – "Финансов мениджмънт".

Дълги години е бил помощник-ректор на Тракийския университет, а през ноември 2019 г. е избран за ректор на университета.

- Доц. Ярков, Тракийският университет стратира редица срещи с бизнеса. Какви посоки на съвместна работа очертахте?

- Сътрудничеството на университета с бизнеса беше залегнал в основата на моята програма на управление. Винаги съм смятал, че университета трябва да произвежда кадри, от които се нуждае бизнеса. Това може да стане само ако по време на обучението студентите отделят повече внимание на своята практическа подготовка и то в реалния бизнес.

Сключихме договори със знакови компании във всички сфери на икономиката. Имаме финализирани договори, които работят много успешно. Наскоро проведохме и среща в Мини „Марица изток“. Желанието ни е да помогнем активно за развитието на региона, на общината през следващите години, съобразявайки се с изискванията за ниско въглеродна икономика, декарбонизация, биоикономика, кръгова икономика.

В тази посока старирахме наш идеен проект за производство на качествена храна върху рекултивираните територии на мините. Става въпрос за къси вериги - от фермата до трапезата. Ще се възстанови почвеното плодородие, ще се подобри хумусната част на терените и от там ще бъде възможно производството на качествена храна. Нашата идея е да помогнем за бъдещето на комплекса в три направления – преквалификация на кадри, диверсификация на икономиката на региона,  запазване на почвеното плодородие и възстановяване на почвите в рекултивираните терени.

- Колко студенти по информационни технологии приехте тази година?

- Пуснахме за акредитация 3 нови специалности в ИТ сектора – софтуерно инженерство, информационни технологии и компютърни и комуникационни системи. Те са в направление информатика и инженерни науки. Стартираме с 3 нови бакалавърски и една магистърска програма. Очаквам скоро да дойде комисията за акредитация на тези нови специалности, защото високотехнологичния бизнес в ИТ сектора ще има нужда от специалисти. Събрахме преподаватели от висок клас от София, които дойдоха да подкрепят нашата катедра по математика и информатика. Млади хора – софтуерни инженери, учили в чужбина, също проявяват интерес да преподават. Нашият университет има 650 научни работници - професори, доценти, близо 10 000 студенти стоят зад гърба ми. Имаме добър потенциал, в състояние сме да променяме икономики на цялата държава.

- Каква е равносметката за работата на Тракийския университет в ситуацията на К-19?

- От 10 месеца съм поел отговорността да бъда ректор на Тракийския унивреситет, 9 от тях са във време на ковид пандемия. Въпреки трудностите, завършихме успешно втория семестър на миналата година, проведохме много успешна онлайн кандидатстудентска кампания, която дори надмина очакванията ми. На 100% изпълнихме държавната поръчка, приехме 1850 студенти, което е рекорд за последните години. Имаме държавна поръчка за всички нови специалности, които открихме. Приехме и стотици студенти  платено обучение.

Обещах също, че минималната асистентска заплата в университета ще стане 1000 лева. От 1 юли това вече е факт. По време на ковид пандемията увеличихме на всички, работещи в Тракийския университет заплатите с 20%, считано от 1 юли. Нашият университет вече е в първата петица по заплати на университетите в България от 33 държавни университета, а бяхме на 23-то място по средна брутна заплата.

- Успяхте ли да изпълните бюджета за тази година и какви са очакванията Ви за следващата година?

- Много пестиливи сме в разходите, оптимизираме всеки разход, защото имаме лек спад на приходите от наеми, тъй като кафенета, кафе машини, книжарници не работеха дълго време. Въпреки всичко, реализираме икономии. Имаме добри новини от Министерство на образованието и Министерство на финансите за бюджета за следващата година. Ще бъдем компенсирани за увеличението на заплатите, ще има финансов ресурс. Очакваме бюджет с около 10% по-голям от тазгодишния.

- Към коя специалност беше най-голям интереса през последната кандидатстудентска кампания?

- Най-желаната специалност при нас остава медицината. Може би и в тази ковид ситуация много млади хора виждат още по-добре ролята на лекарската професия за преодоляване на днешната криза. Това също ги мотивира да изберат тази професия. В специалността медицина 10 -12 души се състезаваха за едно място. Интересът към медицинския факултет в Стара Загора е много голям, както от България, така и от чужбина.

Имаме вече над 700 чуждестранни студенти от цял свят, тази година успяхме почти да удвоим приема на медицина и ветеринарна медицина. Голям интерес има и към педагогическия факултет и най-вече към предучилищната и началната педагогика, заради увеличеното трудово възнаграждение на учителите. Има засилен интерес също към специалността помощник-фармацевт и медицинска козметика, както и към ветеринарната медицина.

- Работят ли ваши кадри в областта на проучване на пандемията и К-19?

- От първите седмици наши преподаватели започнаха да работят, да проучват това ново за човечеството заболяване. Те имат сериозни експеризи в тази посока. Имаме участия в редица сесии, научни програми и конкурси по темата.

Коментари към новината

Още новини от Образование