Жилищното строителство в Стара Загора върви, промишленото - куца
Строителният бранш в Стара Загора не е засегнат от ситуацията с Covid -19, коментира Пламен Михалев, председател на Камарата на строителите в Стара Загора. „Секторът ни беше от тези, които не спряха работа и по време на най-трудните моменти от началото на пандемията, тъй като строителите работят предимно на открито и когато се спазват мерките, опасността от зараза лесно се овладява“, посочва той.
В Стара Загора са регистрирани 273 строителни фирми към момента. В местната Камара на строителите членуват 150 фирми. Отписани от регистъра на строителните фирми от ноември миналата година до сега са 17 фирми. От браншовата организация нямат информация дали отпадането им от регистъра се дължи на трудности, породени от кризата с коронавируса. Най-сериозен остава проблемът с липсата на кадри и с нелоялната конкуренция на сивия сектор. „Така наречените „бригади“ би трябвало да влязат реално в сектора, да си вземат лицензите и да работят на светло. Ако това стане, няма да има отлив на фирми, напротив“, прогнозира Пламен Михалев.
Пазарът на недвижими имоти в Стара Загора Ситуацията с пандемията е оставила до този момент сравнително стабилен пазарът на недвижими имоти в Стара Загора. От строителната компания „Лесо Инвест“ казват, че се търсят предимно нискобюджетни жлища. Това са най-вече малки апартаменти с една или две спални при средна пазарна цена от 400 - 500 евро на кв.м.
Най-много апартаменти се предлагат в старозагорските квартали „Три чучура-юг“, „Три чучура –север“ и „Самара“. На значително по-високи цени – около 600 евро и повече, се продават жилищата в централната градска част. Една от причините за по-високата цена е не само локацията, но и близостта на сградите до стария град Августа Траяна. Там, заради археологическите останки, процедурата по застрояване на терените е бавна и тежка. От започването до завършването на строителството минават минимум 4 години, а това повишава и цената на строителните обекти.
И в Стара Загора, както и в други български градове се забелязва повишен интерес към селските имоти. Причината е най-вече ситуацията с пандемията и желанието на все повече хора да имат дом по-близо до природата. В селата също се предпочитат къщи на ниски цени, които новите им стопани преустройват и ремонтират.
Забавени темпове в промишленото строителство Ситуацията с новия коронавирус е забавила темповете на промишленото строителство в Стара Загора. Част от инвестициите, които собствениците и управители на предприятия бяха решили да предприемат в началото на годината, се отложиха във времето заради пандемията, обяснява Пламен Михалев.
Фирма „Лесо Инвест“ е сред утвърдените строители на промишлени обекти в региона. Преди година старозагорската строителна фирма завърши търговската базата за автомобилни гуми „Диана“. Сред знаковите и обекти на „Лесо“ са хотелите и избите на „Мидалидаре Естейт“, разширението на „Промет Сейф“ в Казанлък, на печатница „2М“ и други. „Изградихме разширение на фирма „Автохит“ в Стара Загора, довършваме и халета в селскостопански обекти“, посочва Пламен Михалев. В момента фирма „Лесо Инвест“ работи по разширението на базата на месопреработвателната компания „Аякс“.
До края на следващата година старозагорската строителна фирма ще инвестира около 2 млн. лева в разширение и ремонт на собствените си строителни бази. „Правим разширение на базата ни в АПК – там изграждаме промишлени халета, които обслужват основната ни дейност. Разширение правим и на другата си база на „Зеления хълм“. Предстои обновяване и на „Изолинвест“ в Голеш, което ще стартира през 2021 г.
Догодина строителна фирма „Лесо“ ще отбележи и 30 години от основаването си.