Цената на българското розово масло падна с 1000 евро за килограм
Трудният пазар остави 300 кг непродадено българско розово масло
Около 300 кг българско розово масло от реколта 2019 г. остават непродадени, съобщиха за Divident.€U от Института по розата в Казанлък. Залежалото от миналата година и непродадено лавандулово масло пък е 150 тона. Информацията потвърждават и производители на етерични масла в България. Пазарът като цяло е свит, а основната конкуренция за България идва от Турция, Иран и Ирак.
Спад бележи и цената на българското розово масло. В момента килограм масло се продава на световните пазари на цени от около 5 500 евро, докато през миналата година цената му е била с около 1000 евро по-висока. „Има намалено търсене на етерични масла, което се дължи както на влошеното качество през годините, така и заради по-високите цени на българското розово масло“, казва Контантин Георгиев, административен директор на „Робертет България“. Дестилерията на компанията се намира в село Долно Сахране, община Павел баня, и произвежда етерични масла предимно от роза и лавандула. Предприятието е част от структурата на една от най-големите компании в света, които предоставят суровини за парфюмерийното производство – френската „Робертет“.
Опитваме се да бъдем атрактивни на световните пазари с по-ниски цени, допълва Георгиев. Друга причина за трудния пазар е пандемията от Covid–19, която затвори парфюмерийни магазини, намали продажбите на парфюми на летищата, признават производителите. „Робертет България“ отчита спад на производството на розово масло с 30% спрямо предходната 2019 година, а на лавандулово масло спадът е от цели 50%.
„При нас този спад беше планиран да се случи заради свръхпроизводството. Има и големи количества етерично масло, което залежава по складовете в България. В склада ни във Франция също имаме останало масло“, казва Георгиев.
Независимо от намаленото производство, фабриката в Долно Сахране не е съкращавала работна ръка. На постоянен договор в нея са заети 18 души.
За по-качествено българско розово масло Изискванията на новия Закон за розата налага в България да се отглеждат само традиционните сортове „Дамасцена“ и „Алба“. Всички останали сортове рози трябва да бъдат изкоренени през следващите месеци.
Законът влезе в сила през февруари, тази година. От Института по розата са направили няколко проверки на насажденията, съвместно с Агенцията по сортово изпитване. „Идеята на Закона е да останат двата сорта рози, които са селекционирани в България. Другите рози не са лоши, но развалят качеството на нашето розовото масло, с което сме известни в цял свят“, казва директорът на Института по розата в Казанлък – доц. Ганка Баева.
„Крайно време беше в българското розово масло да се влага изключително и само малодайна роза. Това стимулира добрите производители, спазващи добри земеделски практики, гарантира високото качество и най-важното - подобрява резултатите на дестилериите “, казва Христо Николов, председател на УС на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България. Според него след влизането в сила на закона, в страната са изкорененени не повече от 200 - 300 дка розови насаждения. За сравенние общите площи с розови насаждения в страната са 65 000 дка.
Трудната земеделска година Средните добиви на розов цвят тази година са под 300 кг/дка. Това е около 20 - 25% по-нисък добив в сравнение с предходната 2019 година, посочват от браншовата организация. Причините са комплексни. На първо място са метеорологичните условия. „Времето беше сравнително студено, много сухо, храстите не се развиха по най-добрия начин. По време на кампанията условията също не бяха оптимални за културата. От друга страна много дестилерии не започнаха работа, наложиха квоти на доставчиците си и остана необран цвят. Дори фермерите да бяха стигнали оптималния си добив, той нямаше да бъде реализиран. На първо място поради липса на пазар, а на второ - заради проблеми с работната ръка“, смята Николов.
В Асциацията на розопроизводителите членуват 120 фирми, тоест около 10% от регистрираните в страната земеделски стопанства. Килограм розов цвят тази година се е купувал на цена между 1,60 и 2,10 лв. Това е с около 20-30% по-ниска цена от миналогодишната, казват розопроизводителите. Дестилериите успяха да произведат масло, което е със значително по-ниска стойност. „Тук вече идва въпросът къде и как ще се опитат да реализират това масло и дали тази ниска себестойност ще бъдеотразена в новите ценови листи“, отбелязва Нколов. Според него това е важно условие, за да се нормализира ситуацията и следващата кампания да бъде успешна.
„Робертет България“ решава по време на тазгодишната кампания да въведе минимална гарантирана цена при изкупуване на розов цвят от производителите, която е в размер на 2,10 лв. за килограм. Компанията гарантира тази цена, тъй като тя кореспондира със забавените темпове на пазарите.
Компенсациите Около 6 млн. лева ще получат розопроизводителите през следващите месеци като компенсации за лошата година. Земеделските стопани ще имат възможност да вземат субсидия под формата на възстановяване на акциза на горивата, пари за растителна защита, обезщетение по линия на Covid -19, както и средства по de minimis. При разпределянето на парите най-малките стопанства, на практика, ще получат най-големи суми,смятани за единица площ, казват от браншовата оргаизация.
В преговорите със МЗ са участвали двете браншови организации – Асоциацията на розопроизводителите и Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика.