Новини от област Стара Загора и България

Диян Димитров, член на СД на "ТЕЦ Марица Изток 2": Безсрочната дерогация дава надежди за дългосрочен хоризонт на работа

Диян Димитров, член на СД на ТЕЦ Марица Изток 2: Безсрочната дерогация дава надежди за дългосрочен хоризонт на работа
Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА Автор: Сашка ПАНАЙОТОВА

Държавната топлоцентрала ще отчете най-добрите си финансови резултати през последните няколко години

Диян Димитров е роден в Стара Загора. През 2001 – 2002 г. е избран за млад кмет на Стара Загора. Магистър е по „Бизнес администрация“ от УНСС, София.Диян Димитров Специализирал е „Бизнес комуникации“ в същия университет.
От ноември 2014 г. до сега е член на Съвета на директорите на ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД и зам.- директор на дирекция „Административен, данъчен и финансов контрол“ в дружеството. Общински съветник от ПП ГЕРБ и председател на комисията по „Бюджет и финанси“ през двата мандата, 2011 – 2015 г. и 2015 – 2019 г. Председател на групата на ПП ГЕРБ в Общинския съвет, мандат 2019 – 2023 г.

- Г-н Димитров, основните коментари около държавната топлоцентрала продължават да се въртят около загубите, трупани покрай плащането на въглеродни емисии. Какво е действителното финансово състояние на „ТЕЦ Марица изток 2“ в момента?
- Нека започна с няколко цифри от миналата година. За 2019 г. сме платили 306 млн. лева за въглеродни емисии. Финансовият отчет на централата за същата година показва, че ако го нямаше перото с въглеродните емисии, които плащаме, щяхме да имаме над 100 млн.лв. печалба. Всъщност емисиите се явяват нещо като данък, за да работим.
Основният мотив за ограничаването на въглеродните емисии е екологичен. Веднага искам да кажа, че държавната централа дава основен приоритет именно на екологията и точно заради нея са направени огромни инвестиции през годините. Важно е да имаме много ясен отговор по отношение на това откъде ще дойде ел. енергията за бизнеса и на каква цена, ако изгубим възможностите, които дават централите в Марица-изток? Това засега е въпрос без отговор.
Знаете, че в пикови моменти над 40% от електроенергията на страната се осигурява точно от тези централи. По една или друга причина производствата на бизнеса в страната са доста енергоемки, същото се отнася и за бита. Затова балансът между екология и производство е труден, но ние вярваме, че ще го постигнем и работим упорито в тази посока.

- Ще се разтвори ли рамката за производство на електроенергия от централата, която през миналия период беше доста ограничена?
- Очаквам значително по-добри условия за държавната ТЕЦ в сравнение с предходните 3 години. В енергетиката периодите са от 1 юли на текущата година до 30 юни следващата година. Вече сме в периода от 1 юли 2020 г. до 30 юни 2021 г.
За изминалия период рамката ни беше 1,6 гигавата произведена ел. енергия. В настоящия период трябва да произведем и подадем към обществения доставчик ел. енергия на 2,6 гигавата. В стойност очакваме да получим около 350 млн. лева.

Производствената рамка на ТЕЦ 2 е значително по-добра от предишни години

и това ще осигури добро натоварване на техническите съоръжения, а от там и на персонала и заетостта в централата. Затова искам да благодаря на отговорните органи в държавата в лицето на Министерство на енергетиката и ДКЕВР.

- Доколко важен е за държавната ТЕЦ студеният резерв?
- Студеният резерв на годишна база за „ТЕЦ Марица изток 2“ ще бъде около 650 мегавата. В предходния период имахме едва 65 мегавата, тоест една десета от това количество. В стойност тези 650 мегавата месечно ще бъдат около 4,7 млн. лева или на годишна база това са 57 млн. лева. Разбира се, това е условно, защото студеният резерв се активира при необходимост и съответно тогава се заплаща.
Централата доста пъти е спасявала енергийната система на страната по простата причина, че тя е най-голямата не само в България, но и на Балканите и има добри възможности. През следващата година ще има нов механизъм за капацитет и реално необходимостта от студен резерв няма да бъде в този вид, в който е в момента. Сега работим по възстановяването на така наречения мокър комин. Работи се с доста бързи темпове. Радващо е, че над 80% от инвестицията ни се признава и ни се изплаща от застрахователя.

- Как се отрази кризата с коронавируса върху производството на ток в „ТЕЦ Марица изток 2“?
- Със сигурност в условията на Covid -19 в цял свят потреблението на ток падна силно. От месец март ние работим с 2 блока и половина от налични 8 заради намаленото потребление в условията на пандемия. От няколко дни, заради планиран ремонт на „хилядника“, работим с 4 блока от наличните 8. Ако зимата е сурова, ще работим с по-голямо натоварване. И тук се появява един парадокс заради въглеродните емисии, които плащаме. Колкото по-малко са натоварени централите, толкова по-малки са загубите. И обратно. Това е проблем, по чието решение работим усилено.

- Държавната централа е единствената, която получи безсрочна дерогация. Какви възможности дава на дружеството това?
- Към настоящия момент действително „ТЕЦ Марица изток 2“ е единствената електроцентрала в България, която си подаде документите и получи безсрочна дерогация. Дерогацията е изключение от правилото, което задава нови норми, като критериите за получаването ѝ са няколко - да се работи с въглища, които са местно производство, да се вземат предвид спецификите на региона, в който е разположена централата, и не напоследно място са технологичните причини - наличните съоръжения в момента на налагане на новите екологични норми.
В резултат на усилена работа на целия екип, който подготви документацията, през декември 2018 г. беше актуализирано комплексното разрешение на централата, като се добави съответната дерогация от постановените със заключение най-добри налични техники. Дерогацията се предоставя от изпълнителния директор на изпълнителната Агенция по околна среда към МОСВ, което на практика стана през декември 2018 г.

- Доколко тази дерогация ви дава надежда, че държавната централа ще продължи работа по-дълго от сроковете, които налага ЕС?
- Това е светъл лъч и надежда не само за ТЕЦ 2, но и за останалите централи, които оперират в района на комплекс „Марица-изток“. Пътят е утъпкан. Останалите централи от Източномаришкия басейн също са подали своите документи и изчакват решението на агенцията.

- И все пак в последния момент екологична организация „За земята“ внесе жалба срещу безсрочната дерогация. До къде стигна делото?
- На 18 януари 2019 г. е постъпила жалба чрез Изпълнителната агенция по околна среда в Административен съд София. Жалбоподателят е сдружение „За земята – достъп до правосъдие“, ситуирано в София. Жалбата е разгледана и е образувано дело по описа на Административен съд София през 2019 г. В хода на ситуиране на делото има подадена молба от гръцки представители, които са пожелали да бъдат конституирани като трети страни по делото - става въпрос за гражданско сдружение от Кавала, Гърция. Те твърдят, че са заинтересовани страни. Бяха направени множество експертизи и се доказа, че няма основание за трансгранично замърсяване над пределно допустимите норми в посока Гърция.

Така исканията в тази посока бяха отхвърлени.

След обобщаване на материалите и направени възражения за липса на местна подсъдност от ТЕЦ 2 и Изпълнителната агенция по околна среда, делото е прекратено от Административен съд - София и е препратено по компетентност в Административен съд - Стара Загора. Там е образувано ново дело през 2019 г.
Бяха направени редица съдебни заседания, подбрани много доказателства. В процеса на делото съдията наложи две експертизи – единична и тройна. В резултат на това на 28 август 2020 г. беше постановено, че по въпросното дело номер 225 в Административен съд – Стара Загора, жалбата е отхвърлена като неоснователна и обжалвания административен акт – дерогация е оставен в сила.

Това наистина е една победа за държавната централа.

Срещу така постановеното решение е подадена отново жалба от екосдружението чрез Административен съд Стара Загора до ВАС, който е последна инстанция. В момента тече срокът, в който трябва да предоставим писмен отговор по подадената жалба. Надявам се, че и на следваща инстанция нещата ще бъдат в наша полза.

- И все пак до каква степен „ТЕЦ Марица-изток 2“ покрива европейските екологични норми?
- Смятам, че в настоящия момент „ТЕЦ Марица изток 2“ със сигурност е най-добре модернизираната и в екологично отношение ТЕЦ на Балканите. Имаме даден 4–годишен срок като гратисен период, в който продължаваме да правим съответните инвестиции. Това е смисъла и на самата дерогация. Достигнали сме 96-97% на сероочистване, което никак не е малко на фона на общата европейска рамка. На първо място през годините са инвестирани много средства за екология в централата. На второ място, тя е свързана с много съдби и животи. Трябва много внимателно да преценяваме фактите, за да гарантираме бъдещето на региона, в който живеем.

- Кои са най-важните задачи пред ръководството ТЕЦ 2 до края на тази и на следващата година?
- Аз искам да пожелая на първо място на всички хора, ангажирани в „ТЕЦ Марица изток 2“ и в енергетиката да бъдат здрави. При нас работят 2400 души. Струпването на много хора от няколко области и общини със сигурност крият рискове. Това е доста голямо предизвикателство за ръководството и основната ни задача е да не допуснем да има огнище на територията на централата. Към момента мерките са изключително строги и дават своите резултати.
Смятам, че ще успеем в края на годината да се поздравим с един добър резултат , съотнесен към ситуацията, в която сме поставени.

Коментари към новината

Още новини от Икономика