Арх. Виктория Грозева: Даваме възможност на старозагорци да изберат ново име на Руския пазар
- Арх. Грозева, как ще промени стартиращия ремонт външния вид на Руския пазар в Стара Загора?
- Това ще бъде модерна търговска площ, от затворен тип с климатизация, отопление, вентилация. Тя ще осигури комфорт не само на търговците, но и на гражданите на Стара Загора, които ще посещават това място. Сред предимствата и удобствата за посетителите са широкия и удобен паркинг, какъвто сега липсва. „Руският пазар“ ще се промени по примера на Централния градски пазар, който след реконструкцията вече е сграда от затворен тип с климатизация , отопление, вентилация и комфорт, предимствата на която вече са оценили всички, които го ползват.
Отдавна фокусираме вниманието си върху ремонта на тази търговска площ. След като направихме модернизацията на бул.“ Цар Симеон Велики“ и кръговото движение при Билла, дойде време и ул. „Капитан Петко Войвода“ да бъде разширена в южна посока с кръгово кръстовище до бул. Славянски, който също планираме да продължим в западна посока.
- Много са коментарите в социалните мрежи, че не е добре пазарът да продължи се казва „Руски пазар“. Обмисляли ли сте ново име?
- Символично наричаме все още това място „Руски пазар“, но съм сигурна че тепърва ще намерим по-интересно и подходящо име. Хората ще имат право на мнение. Ще използваме досегашните форми, които сме прилагали за допитване до тях – например анкета на сайта на общината. Желанието ни е старозагорци да се обединят в най-доброто предложение.
- Какви промени очакват търговците, които ще ползват наемните площи?
- Пазарът ще запази своята функция . Всички търговци, които години наред са успявали да изхранват семействата си, да ни радват с различни стоки на добри цени повече от 25 години, ще продължат работата си. Разликата е тази, че сградата ще бъде модерна, от съвременен вид - модерен пазар с необходимите интасалации, така че да имат комфорт на обитателите.
Предвидената търговска площ е с възможност за обособяване на зони с тематичност на предлаганите стоки. Ще има пейки, фонтани, водни ефекти, художествени елементи, озеленени площи.
- Защо Община Стара Загора се насочи към финансиране от „Фонд за устойчиви градове“?
- Община Стара Загора има добър опит при използването на нисколихвен кредит до момента. Ние сме сред българските общини, които поддържат добро ниво на сигурност и финасова стабилност и в този смисъл сме добри за кредиторите. Имаме вече няколко успешни такива проекта в историята на общината. Както знаете, използвахме ниско лихвен кредит и за ремонта на централния пазар, тогава по програма „Джесика“.
- Не закъсня ли общината в старта на този проект?
- Кметът, господин Живко Тодоров, обясни, че имахме трудност с голям частен имот в средата на територията на Руския пазар. Трябваше ни повече от година, за да обезщетим собствениците и да уредим отношенията с тях. Това ни отвори възможност за строителство и разрешение за строеж. Парцелът на собственика е преместен в по-южната част на ул. Капитан Петко войвода, за да може тук да имаме изцяло общински имот. Избрахме най-добрият идеен проект за Руския пазар. След обществена поръчка беше избрана и фирмата–изпълнител – „Вал-Ком“ ЕООД.
- Кои възлови проекти ще променят облика на Стара Загора в обозримо бъдеще?
- Скоро стартирахме проекта за Станционната градина. Желанието ни е да оживим това място. Искаме да облагородим и площта около езерото, което е наблизо и така наречения парк „Капсамунов“. Така ще създадем добра връзка с центъра на града. Оживиха се парковете в Стара Загора, хората искат все повече в тази посока. Успяхме да засилим интереса на гражданите към обществените пространства. Основното ни желание е старозагорци да се чувстват уютно и комфортно в своя град. Имаше голям интерес към проекта за спортната зала. Затова съм убедена, че ще имаме отличен продукт. Други проекти, които сме стартирали са свързани с обновяване на образователната структура. Имаме планове за сградата на Професионалната гимназия по математика и информатика. Във Второ основно училище искаме да изградим пристройка, която ще позволи учениците да преминат на едносменен режим на обучение.
- Кризата с коранавируса попречи ли на плановете на общината за осъществяване на тези проекти?
- Напротив, успяхме да обединим усилията си, така че това което зависи от екипа на господин Тодоров, да се случи. Кризата с коронавируса по никакъв начин не се отрази на етапите и подготовката за стартиране на възловите проекти в Стара Загора.