Кметът на Чирпан пред Divident.EU
Ивайло Крачолов: Бившето военно поделение в Чирпан става част от Индустриална зона „Загоре“
- Господин Крачолов, докъде стигна разширяването на Индустриалната зона в Чирпан и прехвърлянето на бившето военно поделение?
- Вече имаме работещо решение по отношение на превръщането на поделението на Чирпан в индустриална зона. За това искам специално да благодаря на кмета на Стара Загора - Живко Тодоров, както и на Христо Гаджев – председател на комисията по отбрана в 50-ото Народно събрание.
Имахме забавяне по разрешаването на този казус поради проблем с държавните имоти, който засяга не само нас, но и много други общини.
Когато държавата прехвърли имот, в рамките на 5 години трябва да се превърне в това, за което е декларирано. По Закона за държавните помощи, обаче, ние като Община нямаме право на разпоредителни сделки.
Направихме цял екип от Министерство на икономиката и Министерство на отбраната. С помощта на моя колега Живко Тодоров стигнахме до следното решение.
Министерство на отбраната сега прехвърля имота в собственост на Министерство на икономиката. Министерство на икономиката влиза с апортна вноска в Индустриална зона „Загоре“ с бившето поделение в Чирпан. То е с площ от около 300 дка. Така поделението става част от капитала и имуществото на Индустриална зона „Загора“. За да бъде Община Чирпан в дружеството, ние също ще влезем с терен като апортна вноска - един по-малък терен от 60 - 70 дка.
- Докъде стигна изпълнението на бюджета на община Чирпан?
- Търсим балансиране на бюджета, защото имаме забавяне на някои приходни части. По отношение на капиталовата програма не бих казал, че съм удовлетворен.
Тази година имаше предвидени много повече средства за капиталови разходи от държавния бюджет по програмата, която беше насочена към общините.
Община Чирпан е в графата с лимит до 15 млн. лева по тази програма. Имахме пълна проектна готовност. Подадените проекти от Общините са за близо 4 млрд. лева. В момента обаче държавата не може да си позволи да отпусне повече от 700 - 800 млн. лева за тази година. До пролетта нямаше никакво движение по проектите. През август нещата започнаха да се нормализират, но за съжаление забавянето остава голямо.
- Как вървят ремонтите в Чирпан по капиталовата програма?
- При нас по-голямата част от проектите са свързани с улици в регулация. Успяхме да издействам през февруари средства, така че на всички тези улици да бъде подменен водопровода.
Ако програмата беше стартирана нормално, досега щяхме да сме приключили всички обекти, които не са преходни и могат да бъдат изпълнени в рамките на една година. Аванс за две от големите улици получихме в началото на септември. Тогава успяхме да подпишем голяма част от споразуменията, които бяхме подали. Това е много важно, защото по споразуменията, които имаме, дори и да не получим парите сега, догодина ще си ги вземем. По седем от проектите вече работим - улици „Фридрих Енгелс“, „Кочо Цветаров“, „Русен Атанасов“, „Бузлуджански конгрес“ и по улица в село Зетьово. Цялостно реновиран е двора на детска ясла „Д-р Иван Софкаров“ и междублоково пространство между улица „Янко Иванов“ и улица „Янко Кочев“. Първите три от тях ще бъдат завършени до края на тази година.
Всички ремонти вървят с поне месец до два по-напред от графика. Чакаме да сключим споразумения по други два големи обекта по капиталовата програма - парк „Теню Стоилов“ и градския стадион. Подали сме проекти за 17 млн. лева, тъй като имаме и преходни обекти. Общия им брой е 24, от които за 18 вече имаме подписани споразумения.
- От къде, според вас, идва забавянето на всички проекти и защо парите стигат трудно до общините?
- Държавата има приоритети, но в крайна сметка заради това, че нямаме работещо правителство и Народно събрание, нещата не вървят. До година и половина трябва да финализираме ПВУ, а даже не сме го стартирали. Не е стартирал и Държавен фонд „Земеделие“. Ние сме община, която не можем да кандидатстваме по ОП „Региони в растеж“, а там имаше по-голям финансов ресурс.
Индикативно новият програмен период за Държавен фонд „Земеделие“ трябваше да стартира преди 2 години. Сега се очаква да пуснат приема на документи или до края на тази година, или в началото на следващата. За Община Чирпан са предвидени 5,9 млн. лева без ДДС. Имайки предвид всички срокове за прием, оценка и избор на изпълнители, тези средства в най-добрия случай ще можем да ги реализираме по обекти най-рано през 2026 г.
- Какви други проекти извън капиталовата програма ще реализирате в общината?
- Ще предложа на Общински съвет-Чирпан, средствата от ДФ „Земеделие“ - 4 млн. лева за ремонт на улици, и то основно в селата Яздач, Малко Тръново, Ценово, Димитриево, Гита, а с останалите средства да кандидатстваме за енергийноефективни мерки в две до четири читалища в селата Зетьово, Винарово, Рупки и в НЧ „Димитър Данаилов“ в гр. Чирпан.
В момента вървят ремонти в трите ни квартални парка по линия на т. нар. проекти по МИГ- Чирпан. Единият парк ще завършим през февруари 2025 г., другият – до средата на декември 2024 г., и влизаме в третия парк в началото на следващия месец. Очаквам до 3 март да приключим работата по всички паркове. Остава още един парк „Еделвайс“ в града, за който вече имаме готов работен проект и ще търсим финансиране през новия програмен период на МИГ- Чирпан.
Финализирахме работата по изграждането на спортните площадки в Общината в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, СУ „П. К. Яворов“, ОУ „Васил Левски“, ПГСС и в ОУ „Отец Паисий“ село Зетьово. Не е завършена единствено площадката в ОУ „Кирил и Методий“ в село Свобода.
Имаме одобрен проект за първите три километра от пътя Чирпан – Ценово, избран е изпълнител, очакваме авансово плащане от ДФ „Земеделие“.
- Има ли опасност от водна криза в Чирпан?
- На този етап Чирпан не е заплашен от водна криза. Водоизточниците ни са на голяма дълбочина. Благодарение на водния проект на ВиК асоциацията се направи смяна на магистралния водопровод от помпажите на Марица със стъклопластови тръби до Чирпан.
17 са населените места в регион Стара Загора, които са с все по-задълбочаващи се проблеми с водоснабдяването. Две от тези места са в община Чирпан - Спасово и Стоян Заимово. И двете ни села са с воден режим. Направили сме всичко необходимо с ВиК дружеството.
Имаме два варианта за село Спасово - единият е нов сондаж за селото, защото сега се снабдява от два водоизточника, които са извън населеното място. Имаме готовност да се направи сондаж в самото село, готова е геологията. Другият вариант е резервен каптаж в село Рупки. Водим преговори да направим ново трасе 1,8 км от този каптаж до Спасово.
Направихме проектиране и вече имаме влязло в сила строително разрешение за цялостна подмяна на водопровода в Спасово. Можем да кандидатстваме с проект, за този обект ни трябват над 9 млн. лева.
В село Стоян Заимово е предвиден нов сондаж от ВиК дружеството, защото и там са на гравитачен принцип. Писали сме доста писма, в приоритетния списък сме, имаме проектна готовност. Като цяло община Чирпан има проектна готовност да усвои над 100 млн. лева. Проектираме в момента двете сгради на гимназиалното ни училище, които останаха несанирани, Културния дом, Спортната зала, Детски развлекателен център, пътя Ценово – Златна ливада – ЕТАП II, и проектиране на пространството около ЖП гара Чирпан. Продължаваме проектирането на улици в гр. Чирпан и околните населени места.
Правим в единия си квартал до поречието на река Текирска първи етап за изграждане на парк. Поел съм ангажимент пред съгражданите си за този парк и ще го изпълня.
- Какво правите за подобряване на живота в селата в Чирпанска община?
- В програмата ми много важно място заемат селата. В село Целина тази година направихме тротоарите. Там открихме и нова читалищна сграда.
В село Златна ливада започнахме ремонт на главната улица, асфалтирахме улица във Винарово, в Средно градище също. По Фонд „Земеделие“ включваме селата Яздач, Димитриево. Надявам се да се види, хората да усетят, че се работи във всяко село.
В Зетьово тази година открихме спортна зала, санирахме училището, открихме спортна площадка. В тази връзка искам да кажа, че в Чирпан нямаме училище без спортни площадки.
- Какво е направено до момента и какво предстои по отношение на образователната инфраструктура?
- Завършихме спортна зала в Зетьово за 700 00З0 лв., санирахме училището там. Дворовете на училищата ни са преобразени. В момента тече процедура по избор на изпълнител по ПВУ за цялостно ремонтиране и саниране на училище „Св. Св. Кирил и Методий“.
На финала сме на изграждането на детска градина в село Свобода. В момента правим основен ремонт на сградата на ПГСС, в която се помещават специализираните кабинети на училището.
Реновирахме изцяло двора на ДГ „Слънце“ и преоборудвахме кухнята с уреди по проект на МИГ- Чирпан. Тече основен ремонт на ДЯ „Д-р Иван Софкаров“. Предвиждаме през следващата година да направим основен ремонт и ДГ „Здравец“. Основни ремонти ще бъдат извършени и в ДГ „Калина Малина“. Образованието остава основен приоритет за нашата община.
- Докъде стигна проектът за Културния дом в общината?
- В момента върви проектиране на Културния дом. Там имаме заделени за проект почти 200 000 лева. Избран е изпълнител и ако догодина имаме строително разрешение, ще вървим напред - осигуряване на средствата до 2026 г.
В програмата ми има 5 приоритета и един от тях е Културният дом. Надявам се през 2026 г. да имаме готов проект с готова количествено-стойностна сметка, за да търсим финансиране. По мнение на проектантите ще бъдат необходими между 10 и 12 млн. лева.
В Историческия музей имаме спечелен проект по ПВУ за основен ремонт. В момента тече процедура за избор на изпълнител, която е на база инженеринг, като очакваме през втората половина на идната година да стартират СМР. Доставено е вече ново оборудване и обзавеждане по проект на МИГ.
- Предвиждате ли увеличение на такса смет в община Чирпан?
Няма как да има такъв ръст на минималната работна заплата от два пъти през последните 2 години и данъците да останат същите. Сметосъбирането и поддържането на парковете струва пари. През 2021 г. вдигнахме последно промила с около 15%. От тогава се повишиха цените на горива, консумативи, минимална работна заплата.
Сега предложението ни е да бъде вдигнат промила с 9% за града, селата и фирмите. При положение, че 30% е скочила инфлацията от последното вдигане на таксата, смятаме че е съвсем нормално. Например, таксата смет, която събираме в едно село стига камионът да отиде до населеното място четири пъти, а той ходи поне двадесет пъти.