Новини от област Стара Загора и България

Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа

49 25/11/2024 16:48 Общество България
Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
Divident.€U Divident.€U

„Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа и това е благодарение на усилията на експерти от държавния и неправителствения сектор, работещи в партньорство, за да бъдат постигнати тези забележителни резултати. Пример за това е екипът на Изпълнителна агенция по горите, Българско дружество за защита на птиците и двете държавни предприятия, Югоизточно и Североизточно, които работят заедно за постигането на напредък в изпълнение на проект „Земите и горите на орела“. Това каза инж. Стоян Тошев, изпълнителен директор на Агенцията по горите при откриването на девето заседание на надзорния комитет на проекта.

„Преди три години, когато се докоснах до проекта го подкрепих безрезервно и сега знам, че реакцията ми е била правилна“, допълни инж. Тошев. Той постави отлична оценка на работата на екипа и подчерта, че когато има единомислие, резултатите са на лице. „Проектът представя България като страна, отбелязала голям напредък във възстановяването на редки и застрашени видове птици, между които малкия креслив орел и е показател за възможностите и експертизата, с които разполагаме, за бъдеща работа в тази посока“, категоричен е изпълнителният директор.

Висока оценка за постигнатия напредък бе дадена и от г-жа Айлин Хасан, представител на Министерство на околната среда и водите и член на надзорния комитет на проекта. Тя посочи, че изпълнението на всички дейности над 100 процента показва много добро управление на проекта и изрази надежда съвместната работа между ИАГ, МОСВ и неправителствените организации да продължи да се развива в изпълнение на целите, заложени за мрежата Натура 2000 в България. Подчертано бе предстоящото разработване на национални планове за действие за възстановяване на природата, за които се очаква резултатите от проекта да допринесат.

Деветото заседание на надзора продължи с представяне на постигнатото до момента. Инж. Росен Райчев - заместник изпълнителен директор на ИАГ и ръководител на проекта представи изчерпателна информация за напредъка по проекта и очакваните дейности по неговото приключване, предвидено към средата на 2025 г.

Особено внимание бе обърнато на текущото разработване на Регионална програма за полезащитни горски пояси за територията на СИДП ДП гр. Шумен, чрез която да се допринесе за планиране в дългосрочен план на дейности за справяне с някои от най-съществените проблеми пред тези емблематични за Добруджа гори.

Работата на експертите по проекта продължи с изнесената среща на екипа за управление, като бяха отчетени постиженията на всички партньори от ИАГ, БДЗП, СИДП и ЮИДП.

 

Коментари към новината

Още новини от Общество