Новини от област Стара Загора и България

Книга за престъпността през социализма написа доктор по история

405 13/11/2024 14:12 Култура Книги
Книга за престъпността през социализма написа доктор по история
Divident.€U Divident.€U

Премиерата на 500-страничното изследване на Стефан Иванов в Стара Загора ще бъде на 13 ноември в НЧ „Св. Кл. Охридски 1858“

Историкът Стефан Иванов развенчава един дълго насаждан "мит" от времето на тоталитарните години в България - че по времето на социализма не е имало престъпност. Върху близо 500 страници авторът описва най-значимите криминални престъпления, извършени в периода от 1944 година до падането на Тодор Живкоов от власт на 10 ноември 1989 година. Книгата се нарича „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“ и ще бъде представена в Стара Загора на 13 ноември, сряда, от 18.00 часа в Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

Тези, които вече са прочели книгата твърдят, че историческите изследвания на Стефан Иванов са написани увлекателно и на достъпен език. Авторът е доктор по история, роден е през 1975 г. в София. Творбата му е написана въз основа на архивни проучвания на секретни партийни документи и отчети, преобладаващата част от които се публикуват за пръв път. Чрез тях Стефан Иванов разобличава един от най-силните митове в обществото ни - за почти пълната липса на криминални прояви през времето на социализма.

На базата на конкретни данни „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“ рисува много по-различна картина на реалното състояние, жестокостта и масовостта на престъпленията, извършвани в България през периода на социалистическите години. Систематизирайки престъпленията в 4 основни категории: кражби на обществено и лично имущество; грабежи; изнасилвания и умишлени убийства, Стефан Иванов прави анализ на динамиката и характеристиките на криминалните процеси през годините, в които за тези събития във вестниците, радиото и телевизията нямаше място.

На достъпен език авторът описва и състоянието на органите на МВР, прокуратурата и съда по времето на социализма, както и на местата за изтърпяване на наказания. Така пред читателите се разгръща тревожен анализ на разминаването между действителност и колективна „памет“ за периода от 1944 г. до 1989 г.

За автора може да се каже още, че той работи като заместник-директор на 149-то СУ „Иван Хаджийски“ в София, където преподава история и цивилизации. Работи активно по международни проекти в сферата на образованието.

Коментари към новината

Още новини от Култура