Новини от област Стара Загора и България

STEAM работилници за обучение на студенти организираха от Педагогическия факултет на Тракийски университет

STEAM работилници за обучение на студенти организираха  от Педагогическия факултет на Тракийски университет
Divident.€U Divident.€U

През месец октомври 2024 година доц. д.н. Николай Цанков и доц. д-р Мария Темникова организираха и реализираха целенасочени STEAM работилници със студентите от IV курс, специалности „Предучилищна и начална училищна педагогика“ и „Начална училищна педагогика с чужд език“ от Педагогическия факултет при Тракийски университет в рамките на обучението по теория и методика на техническото и технологичното обучение в 1. – 4. клас и методика на обучението по математика в 1. – 4. клас.

В рамките на работилниците са апробирани елементи от разработени методики за развитие на мултимодалната компетентност на студентите – бъдещи педагогически специалисти чрез използване на дигитални технологии и изкуствен интелект. Партньор в проекта е Начално училище „Димитър Благоев“ – Стара Загора, а г-жа Жана Минчева – директор на училището се включи с експертно мнение по технологичните варианти за развитие на мултимодалната компетентност на студенти в условията и на практическото им обучение, както и оценката и идентифицирането на потенциална добавена стойност на резултатите от проекта към практиката на началното училищно образование и възможностите на последващия трансфер на знания и технологии.

Студенти от специалност “Педагогика на обучението по изобразително изкуство и графичен дизайн” участваха в уъркшоп в Художествена галерия - Стара Загора за създаване на копия на художествени произведения на известния старозагорски художник Димитър Караджов. Студентите са напътствани и подкрепяни от гл. ас. д-р Катя Тинева, директор на Галерия - Стара Загора и преподавател в Тракийски университет, както и от студентите в ОКС „магистър“ в специалност "Педагогика на обучението по изобразително изкуство и арт терапия" и музейни педагози в галерията - Джулиана Гутова, Миглена Колева, Петя Иванова, Иоанна Виденова, за да изграждат изображенията на базата не само на визуални възприятия, а и чрез словесните стимули на задълбочен анализ, касаещ композиционното изграждане, формите и колорита използвани от автора.

Дейностите са в изпълнение на проект „Дигитални технологии и изкуствен интелект за мултимодално обучение – трансгресивна образователна перспектива за педагогически специалисти“ към изследователски проект „Развитие на научните изследвания и иновациите в Тракийски университет в услуга на здравето и устойчивото благосъстояние" (Договор № BG-RRP-2.004-0006-C01 от 31.12.2022 г.), финансиран по Процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост към „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, стълб 2 „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“.

Коментари към новината

Още новини от Образование