На професионалния празник:
Инж. Пламен Михалев, председател на Камара на строителите, ОП Стара Загора: Расте броят на строителните фирми, вписани в професионалния регистър
- Инж. Михалев, Димитровден е не само празник, но и ден за равносметка в строителния бранш. Каква беше изминаващата 2024 г. за строителите на Стара Загора?
- Действително на Димитровден обикновено правим равносметка за изминаващата година. Като цяло смятам, че изпращаме добра година в строителния сектор. На фона на сложната геополитически обстановка и задаващата се рецесия в Западна Европа смятам, че имаме добри постижения.
Разбира се, съществуват и доста трудности. По-голяма част от обществените поръчки се проведоха с конкурси, което е добре. Но поръчките реално не стартираха, поради липса на финансиране.
По Плана за възстановяване и устойчивост усвоената сума до момента е в рамките на едва 5%. Това рефлектира до голяма степен и върху строителството, защото голяма част от тези пари ще минат през строителния бранш. За съжаление, в ЕС сме държавата с най-малко усвоени средства по ПВУ. Лошо е, че реално програмите затварят през 2026 г. и ни остават едва около 2 години.
Секторът е притеснен, че губим много средства, защото няма как да се изпълнят проектите за 2 години.
Имайки предвид, че в продължение на 2 години сме без правителство, няма как това да не рефлектира върху цялата гилдия. Знае се, че служебните кабинети са с временни функции и служат основно за провеждане на избори.
Като цяло Камара на строителите – ОП Стара Загора, както и на национално ниво, приключва годината добре. Има повишаване на броя на регистрираните фирми в професионалния регистър. Това от една страна означава, че по-малките фирми осъзнават, че не могат да бъдат само в сивия сектор и трябва да излязат на светло.
В Стара Загора вписаните в Централния професионален регистър фирми са 283, имайки предвид, че вписването приключи на 15 октомври. Спрямо предната година имаме вписани 5 фирми повече.
- Увеличава ли се делът на промишленото строителство в Старозагорски регион?
- След бума на жилищното строителство преди 2-3 години, отбелязваме лек спад. Това е нормално, разбира се. Още повече, че голяма част от имотите бяха купени с цел инвестиция.
Що се отнася до промишленото строителство, в рамките на годината се изградиха няколко по-големи обекти около Стара Загора. Местата в Индустриална зона „Загоре“ са почти продадени. Както знаем, договорът там е такъв, че след закупуването на имота в рамките на 2 години трябва да започне реализация на инвестицията. Предстоят доста строителни работи в индустриалната зона.
По-голям обект в Стара Загора е изграждането на логистична база на Билла. Има раздвижване на промишленото строителство в Стара Загора, но не мога да говоря за бум.
От друга страна се наложи фирмите, заети със строителство в комплекса „Марица изток“, да се преструктурират, да започнат нови дейности, тъй като там намаляват обемите на работа.
- Кои са най-големите проблеми пред сектор „Строителство“?
- Сивият сектор винаги е бил един от основните проблеми за нас. За да решим този проблем, са необходими законодателни промени. Не сме спирали да работим по тази тема в годините назад, но сега липсата на редовно правителство пречи още повече за трайното му решаване.
Друг проблем е липсата на работна ръка. Някои колеги внесоха работници от чужбина. По някакъв начин трябва да се реши и този проблем. Младото поколение все по-малко се насочва към нашия сектор, което е притеснително. Опитваме се да го решим по всички възможни начини – работа с учебните заведения, обсъждане в браншовите организации.
Третият голям проблем за бизнеса отново и отново остава липсата на правителство, защото очакваме редица законодателни промени, без които браншът трудно ще продължи да се развива.
- Стигат ли големите инфраструктурни проекти в региона до старозагорските строителни фирми? Като че ли повечето проекти се поемат от външни строителни компании?
- За съжаление, това е факт. Големите обекти се „обират“ от външни фирми. Поради тази политика, която се изпълняваше години наред, ние в Старозагорски регион нямаме голяма строителна фирма, която може да поеме мащабни обекти. Трябва да се направи консорциум от няколко фирми, за да бъде изпълнен един мащабен обект.
- Ще отличите ли и тази година най-добрите си колеги и кои ще бъдат основните критерии за наградите?
- И тази година за Деня на строителя ще отличим най-успешните наши колеги. Награждаването ще бъде на 30 октомври. Критериите са свързани с постигнатото на базата на придобития през годините опит, финансови резултати, реализиране на проекти.
Тази година ще представим пред нашите колеги книга за историята на строителството в Старозагорски регион. Тя носи името „Строители на новата Стара Загора“ и се издава от Камара на строителите – ОП Стара Загора.
Искам да благодаря на авторите на книгата – Стоян Стратиев, Сашка Панайотова и Живка Кехайова и Петър Марчев със съставител и редактор Стоян Стратиев.
- Какво ще пожелаете на колегите си по случай Деня на строителя - Димитровден?
- Пожелавам им да бъдат здрави, да продължат да се трудят за изграждането на любимия ни град Стара Загора, на цялата ни страна. Нека всички да имат късмет и никога да не губят доверие във смисъла на това, което правят.