Отварят номинациите за годишните награди "Добрият самарянин" в Стара Загора
В контекста на културно-историческото наследство на самарянските дружества, работили на територията на регион Стара Загора, Сдружение “Самаряни” и нашите партньори, желаем отново да предизвикаме и мотивираме хората около нас да отличат и номинират съвременните примери на проява на доброта, отстояване на ценности и добродетели, особено, при оказване на помощ и подкрепа на хора, изпаднали в тежка житейска ситуация или беда, се казва в съобщение на сдружението до медиите.
Възможността за номиниране на добротворци ще продължи до 10.11.2024 г. (петък), включително, а Церемонията по връчването на Годишните награди “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10.12.2024 г. (вторник), от 19:00 часа, в Културен център “Стара Загора”, под мотото “Триумф на добротата”.
Номинации се приемат в пощата на доброто: [email protected], както и лично на адрес: гр. Стара Загора, ул. "Патриарх Евтимий" № 57, в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната пощенска кутия на доброто, позициониранa на сградата на Централна поща - гр. Стара Загора.
Инициативата за номиниране на добротворците в нашето съвремие и отличаването им чрез връчване на Годишните награди “Добрият Самарянин”, стартира през 2011 г. и оттогава се провежда всяка следваща година на територията на област Стара Загора. Чрез нея се търсят и отличават отделни личности, които получават високо обществено признание за извършен от тях жест на добротворство към отделен човек или група хора, изпаднали в тежка житейска ситуация или беда. Големият финал на това значимо за региона културно-историческо събитие, традиционно се провежда всеки декември, около 14. декември – датата на създаването на Сдружение „Самаряни“.
Критерии и насоки за номиниране на кандидати:
1. Номинираните трябва да са жители на Област Стара Загора и/или да са извършили съответните актове на добротворство на територията на същата област.*
2. Номинираните трябва да са извършили съответните актове на добротворство в периода от датата на затварянето на номинациите през предходната година до датата на затварянето на номинациите през текущата календарна година.
3. Номинираните трябва да са помогнали за постигането на значителни положителни резултати в полза на подобряване качеството на живот на отделен човек или група от хора, т.е действията им да са отговорили на нуждите на човек или група от хора, изпаднали в тежка житейска ситуация.
4. Номиниращите могат да бъдат конкретните получатели на оказаната помощ и подкрепа от страна на добротворците или да бъдат други лица, които са станали преки или непреки свидетели на извършените жестове на добротворство.
5. Номиниращите трябва да предоставят писмено информация за извършените актове на добротворство от съответните номинирани от тях лица, като същевременно могат да бъдат споделени и предходни подобни жестове, извършени от добротворците. Ако има придружаващи, засвидетелстващи случилото се публикации в печатните или ефирни медии или в социалните мрежи, препоръчително е те да бъдат приложени.
6. Номиниращите следва да предоставят допълнителна информация на ОИК, ако такава бъде поискана от тях в писмен или устен вариант относно представените от тях номинации, за да бъдат спазени критериите за допустимост.
История на Годишните награди “Добрият Самарянин” През 2011 година Сдружение „Самаряни“ учреди Годишните награди за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към световните инициативи, свързани с развитието на местното културно-историческото и духовно наследство.
За това време са проведени 13 церемонии; получени са 108 индивидуални и групови номинации; избрани са 15 носителя на голямата награда “Добрият Самарянин“, като на двама от тях са връчени 2 извънредни награди - 1 за изключителен принос и 1 за геройство, без граници (посмъртно); избрани са 20 носителя на отличието на общността “Добрият Самарянин”, като на двама от тях е присъдено посмъртно; връчени са 3 престижни отличия “Неуморимо добър Самарянин” на номинирани за пореден път добротворци; изработено е юбилейно издание на статуетката “Добрият Самарянин” с позлатени криле; изработено е историческо издание на статуетката “Добрият Самарянин”, посветено на борбата с COVID-19, в което добротворецът е с предпазна маска; създадена е песен, посветена на добротворците - “Песен за добрите самаряни”, изпълнена от голямата българска певица Ваня Костова и синът й - Боян Михайлов; издадена е пощенска марка “Добрият Самарянин”, брандирана е специална пощенска кутия, позициониранa на Централна поща - гр. Стара Загора и е зародена прекрасната идея за изграждането на монумент “Добрият Самарянин”, за който вече е създаден предварителен проект.
В книгата на доброто са записани имената на следните носители на Годишната награда “Добрият Самарянин”: Стефан Стойчев, спасителят от автомагистрала „Тракия“; Мануела Малеева и д-р Бруно Франиер, благодетелите, подкрепящи деца с ортопедични проблеми в затруднено положение; Мария Попова, превърнала се в майка за момче от институция; Милен Минков, спасил удавник в бесните вълни на Ахтополския залив; Красимир Иванов, спасил живота на възрастен мъж; Мария Жекова, дарила имот в полза на талантливи деца; Таня Славова, превърнала се в ангел-спасител за младо момиче; Петко Димов, който не се поколеба да се хвърли в езеро “Загорка”, за да извади давещо се дете; Теодор Тодоров, който спаси млад мъж, след автомобилен инцидент и появата на смъртоносна волтова дъга; проф.
Лилия Пекова, обединяващ образ на цялата медицинска общност, посветена на борбата с COVID-19, Тодор Митев, Максим Вълков, Горан Гънчев, Димитър Димитров, Атанас Бараков, Деян Деков, Валентин Събев, Митко Дончев, Иван Иванов, пожарникари и служители на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението", гр. Стара Загора, заедно с Видьо Видев, Мирослав Видев, Николай Елинов, Петко Куртев, доброволци от блок 286, положили свръх усилия в потушаването на огнена стихия на 16-ия етаж в жилищна сграда, Рут-Констанс Койнарска, която застава до своята приятелка Диди, за да може тя отново да направи крачка напред и Ирена Златева и членовете на "Спасителен клуб за бъдеще – Стара Загора", които помагат на катастрофирал моторист и овладяват създала се пътно-транспортна обстановка, без други инциденти; за изключителен принос - Джонатан и Даниела Августин за подкрепата им към бездомните деца и техните семейства и развитието на самарянството в региона; за геройство без граници (посмъртно) - Пламен Петков, който спаси 5 годишно момиченце, но загуби живота си в ледените води край плажа в Западен Уитеринг, Южна Англия.