Обявиха конкурси за директори на 34 училища в Старозагорска област
Документи за участие в конкурса ще се приемат до 19 август
Обявиха конкурси за директори на 34 общински и държавни училища в Старозагорска област. Най-много училища, които очакват нови директори има в Община Стара Загора – общо 14.
Седем са свободните места за директори на училища в община Казанлък, 2 в Чирпан.
В Гълъбово е обявен конкурс за директор на Професионалната гимназия по енергетика и електротехника, в Мъглиж – на Основно училище „Христо Ботев“ и Начално училище „ Св. Паисий Хилендарски“.
Заповедта на началника на РУО Стара Загора за стартиране на конкурс за заемане на длъжността е публикувана в сайта на Регионалното управление на образованието в Стара Загора.
„Обявихме конкурси за всички училища, в които длъжността се заема от лице, придобило право на пенсия, както и в тези, които има временно изпълняващи длъжността“, каза за Divident.EU началникът на РУО Стара Загора Милена Йолдова.
Конкурси в Стара Загора са обявени за 5 ОУ, ОУ „Кирил Христов“, 6 ОУ, 12 ОУ, Средно училище „Максим Горки“, ПГСАГ „Лубор Байер, Професионална гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня“, Професионална гимназия по ветеринарна медицина „Иван Павлов“, Професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“, Основно училище „Самара“, 12 ОУ и др.
Документи ще се приемат до 19 август. След това в рамките на няколко дни ще бъдат обявени допуснатите до конкурс. На 3 септември ще бъде писмения тест.
Конкурси за директори на 481 общински и държавни училища във всички области на страната стартират от днес, съобщават и от МОН.
Те ще се проведат по новите правила, приети от МОН в началото на годината, като изборът на директори е ориентиран не просто към намирането на администратори, а към търсене на образователни лидери, които биха допринесли за промяната в българското образование. Гарантирането на публичност във всеки един етап от тяхното провеждане е основен приоритет.
В първия етап кандидатите ще решават тест, генериран в МОН в деня на изпита и който ще бъде единен за цялата страна. Той ще съдържа 50 въпроса, а времето за решаването му ще бъде 70 минути. За всеки въпрос има три варианта за отговори, от които само един е верен и носи една точка. Минималният резултат за допускане до следващия етап от конкурса е 30 точки.
На следващия етап всеки един от кандидатите трябва да представи концепцията, която е подготвил за развитие на съответната образователна институция. Заедно с нея на самия изпит ще трябва да реши и два конкретни казуса. За да се избегне субективният елемент в МОН са разработени казуси, които ще бъдат предоставени на РУО.
Всички те се базират на реални ситуации, които са се случвали в българските училища и при които е било нужно не формално прилагане на нормативната уредба, а лидерски подход. Членовете на комисията ще имат право да задават въпроси, но само относими към съдържанието на концепцията на кандидата, казусите и спецификата на длъжността.
За да има пълна прозрачност участниците в конкурса ще са без мобилни телефони, а целият изпит ще бъде видео и аудио заснеман. За общинските училища комисията включва трима представители на РУО, представител на общинската администрация, представител на обществения съвет в училището, а за държавните - двама представители на РУО, двама представители на МОН, представител на обществения съвет на училището.
Всеки член на комисията ще трябва да направи оценяване по предварително разработена скала, от 1 до 5, където 5 означава, че кандидатът напълно отговаря на изискванията, а 1 – че не отговаря на тях.
В началото на годината по новите правила, които МОН прие по инициатива на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, бяха избрани и назначени 200 ръководители на образователни институции.
По оценка на МОН от края на 2023 г. около 600 училища бяха с временно изпълняващ длъжността ръководител или такъв навършил години за пенсия. По тази причина поетапно се пристъпва към избор на титуляри за тези институции.