Две птици от вида царски орел бяха излекувани и освободени от "Зелени Балкани"
Птиците бяха спасени миналата година и преминаха курс на рехабилитация и възстановяване
Освободените птици са едногодишни. Те бяха спасени миналата година и преминаха курс на рехабилитация и възстановяване във волиерите на "Зелени Балкани". Късното им освобождаване е по специална методика, която цели да предпази младите птици от първата, и може би най-опасна, зима в живота им.
Преди да освободени, орлите преминаха профилактичен преглед и обезпаразитяване при ветеринарните лекари на Центъра.
Орлите са снабдени със сателитни предаватели, предоставени от проект BESTbelt, реализиран с финансовата подкрепа на Евройпейския Съюз. Така че, всяка тяхна „стъпка“ ще бъде проследявана от екипа ни. А самото екипиране на птиците с предаватели е извършено от експерти от ФДФФ и Зелени Балкани работещи по проект „Живот за брадатия лешояд“ (№101113869 LIFE22-NAT-BG-Bearded Vulture LIFE). Методиката заимствана от колегите осигурява максимална свобода на движението на проследяваните птици и не затруднява тяхното естествено поведение.
По време на манипулациите по поставянето на предавателя, наред със студентите от Тракийския университет, стажанти в Спаситлния център "Зелени Балкани" , на посещение с цел обмяна на опит беше и представител на проект „Дигитален пастир“, иницииран от Национална овцевъдна и козевъдна асоциация в партньорството с Тракисйки университет – Стара Загора.
Гости на събитието, състояло се в района на Сливен, бяха представители на ПП „Сините камъни“, Югоизточното държавно предприятие и Държавното горско стопанство-гр.Сливен и спасителите на една от птиците!
Припомняме, че популацията на царските орли в България се определя на не повече от 40 двойки в природата.