Тракийският университет и Българският ветеринарен съюз подписаха договор за сътрудничество
Ректорът на Тракийски университет – Стара Загора проф. Добри Ярков и председателят на Български ветеринарен съюз д-р Димитър Цанков подписаха безсрочен договор за сътрудничество.
Двете институции ще обединят трайно усилията си за осъществяване на сътрудничество и съвместна дейност за решаване на въпроси от общ интерес, отнасящи се до практикуването на ветеринарномедицинската професия на основата на принципите на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) и Федерацията на ветеринарните лекари в Европа (FVE), изразяващи се в:
- непрекъснатото развитие на ветеринарномедицинската професия, повишаване на доброто и име, опазване здравето на животните и на хората, както и грижа за благосъстоянието на животните.
- зачитане желанието на двете страни да прилагат и популяризират добрите практики в сферата на ветеринарната медицина и професията ветеринарен лекар.
- подобряване комуникацията и сътрудничеството между Тракийският университет и съсловната организация на ветеринарните лекари в България, чрез обмен на информация по отношение на епизоотичната обстановка, състоянието на ветеринарномедицинските практики, медийни, информационни кампании, както и в сферата на продължаващото ветеринарномедицинско образование.
- създаване на организация и условия за ефективно използване на ресурсите, механизмите, процедурите и потенциала на двете институции в областта на образованието, квалификацията и научно-изследователската дейност.
Тракийски университет – Стара Загора и Български ветеринарен съюз ще осъществяват сътрудничество и съвместна дейност в следните основни направления:
- Развитие на нормативната база и законодателни инициативи в областта на образованието, квалификацията и научно-изследователската дейност.
- Разширяване и подобряване на условията за непосредствено сътрудничество на равнище практикуващи ветеринарни лекари.
- Един от приоритетите е да бъдат мотивирани младите хора да остават на работа в България, чрез развиването на активна дейност в областта на професионалната квалификация, чрез продължаващо образование през целия живот. Взаимно насърчаване на ветеринарни научни и професионални симпозиуми и конгреси, организирани от двете страни.
- Установяване на сътрудничество за прилагане на съвместни програми в частта на продължаващо образование.
- Обмяна на опит за сътрудничество с неправителствените организации, важни за ветеринарномедицинската професия.
- Усъвършенстване на практическите навици на студентите по ветеринарна медицина.
Форми на осъществяване на сътрудничество и съвместна дейност:
1. Създаване на условия за практическо обучение на студенти и преподаватели.
2. Консултации в съответните области на компетентност, участие на преподаватели от Тракийския университет във всички форми на продължаващото обучение.
3. Съвместна организация на научно-приложни симпозиуми, конференции, семинари, кръгли маси и др.