Статут на Национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка” 2024
Националният тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка” се провежда с подкрепата на Общество за фолклор, ОФА „Загоре“. Датите на провеждане ще бъдат 31 август и 1 септември 2024 г. /събота и неделя /. При проявен интерес от страна на участниците в събора (изпълнители и художествени ръководители) домакините имат готовност да организират на 30 август (петък) дискусионен форум и творческа работилница „Фолклорът в съвременността“ с водещи специалисти и експерти.
МЯСТО НА ПРОВЕЖДАНЕ:
Старозагорски бани - национален културен, курортен и балнеолечебен туристически обект, намиращ се на 15 километра северозападно от гр. Стара Загора, в полите на Средна гора.
ЦЕЛИ:
Съхраняване на българските народни традиции и обичаи – извор на непреходната сила на българския корен и дух, носещи посланията на вековната ни култура и бит.
Популяризиране на природния феномен „Богородична стъпка” и богатото културно-историческо наследство в района на Старозагорските бани.
УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ:
В събора вземат участие:
групи, представящи народни традиции и обичаи – един обичай в рамките до 10 минути.
певчески и инструментални групи, изпълняващи изворен фолклор – до две произведения с обща продължителност до 8 минути.
фолклорни танцови групи, клубове и ансамбли, представящи изворен фолклор – програма в рамките до 8 минути.
индивидуални изпълнители на народно творчество (до двама от колектив) - до 5 мин. за всеки индивидуален изпълнител.
детски фолклорни, танцови, инструментални и певчески колективи – с обща продължителност до 8 мин.
Участниците в събора се явяват на 31 август и 1 септември на I и II сцена, а детските формации и индивидуални изпълнители – само на I сцена.
Времетраенето на изявите не бива да надвишава посоченото в регламента. Организаторите си запазват правото за промени на времетраенето на изявите, в зависимост от броя на заявките за участие.
Организаторите изготвят програма на събора, в която се посочват дата, час и сцена за явяване на всички състави и изпълнители, подали предварителна заявка до посочения срок (05.08.2024 г.).
При пристигането си в деня на събора – 31 август или 1 септември – участниците са длъжни да уведомят за това отговорниците на съответните сцени, а 30 минути преди обявения в програмата час на представяне, същите трябва да се явят на съответната сцена. Всички коменданти и организатори на събора носят отличителни баджове.
При евентуално пропускане на реда на явяване от страна на участниците, същите ще се явят или във време, определено им от съответния отговорник на сцената, или в края на предварително обявената програма.
Програмата ще бъде публикувана на официалния сайт на Община Стара Загора, Facebook страницата на Отдел Култура - „Култура и туризъм към Община Стара Загора“ и изпратена на участниците по посочен от тях e-mail или по пощата.
РЕД НА ПРОВЕЖДАНЕ:
31 август
09.00 ч. - Програма на участващите изпълнители на I и II сцена
11.00 ч. - Официално откриване на събора – I сцена
11.30 ч . Програма на участващите изпълнители на I и II сцена
19.00 ч. - Празничен концерт
21.00 ч. – „Огнената магия на нестинарския танц“
1 септември
09.00 ч. - Програма на участващите изпълнители на I и II сцена
17.00 ч. – „Хоро се вие“ – празнично веселие
Сцените за провеждане на събора са разположени в централните паркове на Старозагорските бани.
НАГРАДИ И ОТЛИЧИЯ:
Всички колективи и индивидуални изпълнители получават сувенир от събора и грамота за участие.
Журито отличава най-добре представилите се колективи с плакет и диплом за принос в съхраняване и популяризиране на традиционната ни култура. Отличилите се индивидуални изпълнители – деца и възрастни, получават медали.
Журито присъжда осем специални награди:
Голямата награда на Кмета на Община Стара Загора за цялостно представяне – плакет и парична премия;
Награда на Кмета на Община Стара Загора за детски състав – плакет и парична премия;
Награда на Кмета на Старозагорските бани за най-автентичен обичай – Парична премия;
Награда на Община Стара Загора за високи художествени постижения на най-добре представилата се певческа група – плакет и парична премия;
Награда на Община Стара Загора за високи художествени постижения на най-добре представилия се танцов състав – плакет и парична премия;
Награда на Съюза на Тракийските дружества в България- плакет и парична премия;
Награда на Тракийско дружество „Одринска епопея“ Стара Загора - плакет и парична премия;
Награда на Зонта клуб Стара Загора – парична премия;
За гостите и участниците на събора се организират:
v С годините създадената от домакините атракция „Селски двор“ се утвърди като самостоятелна сцена, където гостуващите формации могат да представят извън конкурсната част характерни за региона си ритуали и обичаи. Естествената среда, възможността за приготвяне на изкушаващи кулинарни вкусотии и лакомства и кръшните български хора превърнаха мястото в един от най-колоритните кътове на събора.
v Пленер „Майсторете ръчички, за радост на всички”
v Арт работилнички и творчески ателиета за децата – участници и гости в събора
v Демонстрация с дегустация на „Бабини рецепти“
v Изложение на български традиционни ястия
v Народни игри за деца и възрастни
v Изложба-базар „Занаятчийска чаршия”
v Демонстрация и разучаване на фолклорни танци и др.
v „Костюмът от нас, фотото от Вас“ – атрактивен кът за снимки
v Викторина с награди - щанд на Туристически информационен център
v Безплатно организирано посещение на природния феномен „Богородична стъпка“ и др.
Разноските за пътуване, храна и нощувки са за сметка на участниците. Същите могат да ползват наличната хотелска база на Старозагорските бани.
1.Хотел „Извор“ **** - тел. 0888 892 072
2.Хотел „Калиста“ **** - тел. 04111 29 80, 0884 44 82 89
3. Хотел „Армира“ **** - тел. 04111 22 23, 0899 171 617
4. Семеен хотел „Щастливците“ *** - тел. 0892 485 966
5. Хотел „Гроди“ ** - тел. 04111/23 33, 0889 534 731
6. Хотел „Загоре“ ** - тел. 04111/23 19; 0878939504
7. Почивна станция „Марица Изток“ ** - тел. 04111 23 13; 0886 611 146
8. Почивна станция „Августа Траяна“ * -тел. 0884 355 144
9. Хотел „Латинка“ * - 0888 947 964
Заявки за участие в събора се приемат до 05.08.2024 г.!
ЗАЯВКИ И ИНФОРМАЦИЯ:
Община Стара Загора
бул. „Цар Симеон Велики“ №107
Отдел „Култура”
тел. 042/614 861; 614 863; 251 009; 251 107;
0887/ 77 69 95; 0887/77 73 89 [email protected]
Кметство Старозагорски бани
тел. 04111/ 22 60; 0885/ 901211 - г-н Станчо Станев, кмет на Старозагорски бани.
Тракийско дружество „Одринска епопея” Стара Загора
Ул. „Ген. Столетов” №30 Стара Загора
тел. 042/ 630 093, 0888/ 490 565; 0878/ 615 904
СТАРОЗАГОРСКИ БАНИ И МЕСТНОСТТА
„БОГОРОДИЧНА СТЪПКА”
Старозагорските бани са разположени на 15 км. от град Стара Загора в западната част на живописната средногорска котловина. Средната надморска височина на курорта е 360 м., а ограждащите го хълмове, с височина от 600 до 800 м., са изцяло покрити с широколистни и иглолистни гори.
Още преди осем хиляди години тук, край топлия извор се заселват първите хора. Селището, което създават, просъществува с малки прекъсвания близо 2000 години.
През ХІІ в. пр.Хр. върху старата селищна могила отново възниква селище, разрушено и изоставено около VІІІ в.пр.н.е. При разкопките на селищната могила в центъра на днешния курорт са открити много каменни, кремъчни, костени и медни предмети, които засега са едни от най-добрите образци на праисторическото изкуство в нашите земи, а на 6 км югоизточно от него, в местността „Мечи кладенец” се намират най-старите медни рудници, открити до сега в Европа, датиращи от края на V хил.пр.Хр.
През 161-168 г. сл. Хр. главният жрец на новопостроения от римляните град Августа Траяна изгражда до топлия минерален извор голяма и красива баня, а до нея храм на Нимфите – богините на свещените лечебни води. Римските терми, разположени върху площ от 2500 кв.м. са използвани в продължение на хиляда години /от ІІ до ХІІ век/, след което били изоставени.
През годините на османското владичество върху руините е построена нова баня, която, с известни промени, се използва и до днес и все още поразява със своите размери и архитектурен замисъл.
В околностите на Старозагорските бани /на един километър от центъра в северна посока/ се намира и красивият природен феномен, наречен „Богородична стъпка”. Легендата говори, че това място е използвано от хората за светилище и извършване на религиозни обреди отпреди хиляди години. Първи тук са правили своите жертвоприношения траките в почит на „Богинята майка”. След тях на това светилище са дошли римляните, славяните и българите – всеки със своите богове и ритуали. След приемане на християнството по тези земи, местността става свято място. Ражда се митът за „Богородична стъпка” заради изключително силното биоенергийно поле и причудливата вдлъбнатина горе на скалите, наподобяваща на следа от човешки крак, в която водата никога не пресъхва. Непосредствено до нея има изграден малък параклис, наречен „Рождество Богородично”.
Районът около „Богородична стъпка” е стара кариера за добив и обработка на различни материали, използвани в строителството на частни и обществени сгради в близкия античен град. На мястото сега има останки от недовършен саркофаг, вероятно предназначен за гробница на богат и знатен жител на Августа Траяна.